اکالیپتوس چه خواصی دارد؟

اکالیپتوس

اکالیپتوس چه خواصی دارد؟

اکالیپتوس درختی همیشه‌سبز است که به دلیل خواصِ دارویی‌اش به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه این درخت از گیاهانِ بومیِ استرالیا است، اما امروزه در بسیاری از نقاط جهان پرورش می‌یابد. از ویژگی‌های درخت اکالیپتوس می‌توان به پوستۀ حاوی صمغ، ریشه‌های طویل و برگ‌های دایره‌ای یا باریک اشاره کرد که هضم آن‌ها برای بدن سخت می‌باشد. البته می‌توان از برگ‌های اکالیپتوس چای تهیه کرد که مصرف آن مشکلی برای بدن ایجاد نمی‌کند. همچنین می‌توان از برگ‌های اکالیپتوس روغن اسانس تهیه کرد که مصارف موضعی یا استنشاقی دارد. در این مطلب به بررسی خواص اکالیپتوس می‌پردازیم.

سرشار از آنتی‌اکسیدان

اگرچه خوردن برگ‌های اکالیپتوسِ درسته و تازه ممکن نیست و هضم آن‌ها دشوار می‌باشد، اما می‌توان از برگ‌های خشک‌شدۀ این گیاه چای تهیه کرد.

حواستان باشد که این چای را با روغن اکالیپتوس اشتباه نگیرید، چراکه این روغن خوراکی نبوده و خوردن آن می‌تواند باعث مسمومیت شود. هرگز روغن اکالیپتوس را به چای خود اضافه نکنید.

برگ‌های اکالیپتوس منبع بسیار خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها، به‌خصوص فلاونوئیدها هستند که از بدن در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب رادیکال آزاد محافظت می‌کنند.

اصلی‌ترین فلاونوئیدهای موجود در اکالیپتوس عبارت‌اند از کاتچین‌ها، ایزورامنتین، لوتئولين، کمپفرول، فلورتین و کوئرستین. رژیم‌های غذایی که سرشار از این ترکیبات هستند ممکن است از بدن در برابر برخی سرطان‌ها، بیماری قلبی و زوال عقل محافظت کنند.

به‌طور مثال، یک مطالعۀ بزرگِ انجام‌شده بر روی 38180 مرد و 60289 زن نشان می‌دهد که یک رژیم غذایی سرشار از فلاونوئیدها با کاهش 18 درصدی خطر بیماری قلبی مرگبار در ارتباط است.

چای اکالیپتوس منبع خوبی از این آنتی‌اکسیدان‌ها است و عموماً به‌عنوان گزینه‌ای بی‌خطر برای بزرگ‌سالان محسوب می‌شود. بااین‌حال، کودکان بیشتر در خطر تجربۀ مسمومیتِ اکالیپتوس هستند و برای مصرف چای اکالیپتوس به تأییدیۀ پزشک نیاز دارند.

خواص اکالیپتوس برای تسکین سرماخوردگی

استفاده از اکالیپتـوس به‌عنوان یک روش درمانی طبیعی برای سرماخوردگی بسیار رایج است و این گیاه همچنین ترکیب رایجی در محصولاتِ مرتبط با درمان سرما‌خوردگی و سرفه می‌باشد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این گیاه می‌تواند خلط را کاهش داده و نایژه‌ها و نایژک‌های موجود در ریه‌ها را گسترش دهد. همچنین اکالیپتوس یک عامل ضدالتهابی طبیعی است.

ترکیب اصلی موجود در اکالیپتوس که این خواص از آن نشئت می‌گیرند اوکالیپتول یا سینه‌اُل نام دارد که در روغن اکالیـپتوس نیز یافت می‌شود.

برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که اوکالیپتول از طریق کاهش التهاب و پایین آوردن سطح خلط، علائم سرماخوردگی نظیر دفعات سرفه، گرفتگی بینی و سردرد را کاهش می‌دهد. بعلاوه، اوکالیپتول ممکن است به بهبود علائم آسم نیز کمک کند.

روغن اکالیپتوس را می‌توانید از طریق بینی استنشاق کنید که ممکن است برخی از علائم سرماخوردگی را تسکین دهد. این روغن در بسیاری از احتقان‌زدان‌های موضعی وجود دارد. البته حواستان باشد که روغن اکالیپتوس حتی در مقادیر کم هم می‌تواند سمی باشد و نباید هرگز آن را از طریق دهان مصرف کنید.

قبل از مصرف اوکالیپتول یا تغییر داروهای خود حتماً با پزشکتان مشورت کنید.

درمان خشکی پوست

مصرف اکـالیپتوس ممکن است از طریق افزایش محتوای سرامید در پوست به بهبود خشکی آن کمک کند. سرامید نوعی اسید چرب موجود در پوست است که مسئولیت حفظ دیواره و نگهداری رطوبت پوست را بر عهده دارد. افرادی که با مشکلاتی نظیر خشکی پوست، شوره یا اختلالات پوست نظیر درماتیت و پسوریازیس مواجه‌اند، معمولاً سرامید کمی در پوست خود دارند.

یافته‌ها نشان می‌دهند که استفادۀ موضعی از عصارۀ برگ اکالیپتوس به افزایش تولید سرامید پوست، ظرفیت نگهداری از آب و حفاظت دیوارۀ پوست کمک می‌کند. این عصاره حاوی ترکیبی به نام macrocarpal A است که به نظر می‌رسد تولید سرامید را تحریک می‌کند.

مطالعه‌ای بر روی 34 نفر نشان می‌دهد که استفاده از لوسیونِ پوست سرِ حاوی عصارۀ برگ اکالیپتوس و سرامید مصنوعی به کاهش چشمگیر قرمزی، خارش، خشکی و پوسته‌پوسته شدن پوست سر کمک می‌کند. ازاین‌رو بسیاری از محصولات مو و پوست حاوی عصارۀ برگ اکالیپـتوس هستند.

اکالیپتوس

کاهش درد

استنشاق روغن اسانس اکالیپتوس ممکن است به کاهش درد کمک کند.

اکالیپتوس حاوی ترکیبات ضدالتهابی فراوانی است، ازجمله سینه‌اُله و لیمونن که ممکن است در بدن به‌عنوان مسکن (ضد درد) عمل کنند.

مطالعه‌ای سه‌روزه بر روی 52 نفر که جراحی تعویض مفصل زانو انجام داده بودند نشان می‌دهد که استنشاق روغن اکالیپتوسِ حل‌شده در روغن بادام به مدت 30 دقیقه در روز، در مقایسه با استنشاق روغن بادامِ خالی، به‌طور چشمگیری به کاهش درد و فشارخون کمک کرده است.

بااین‌وجود، مطالعه‌ای دیگر بر روی 123 نفر که به سرطان مبتلا بودند نشان می‌دهد که استنشاق روغن اکالیپـتوس به مدت 3 دقیقه قبل از شروع فرآیند پزشکی، هیچ تأثیری در کاهش درد نداشته و برای بررسی این خاصیت اکالیپتوس به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

گیاه آرامش‌بخش

این تصور بسیار رایج است که اکالیپتوس گیاهی آرامبخش بوده و علائم استرس را کاهش می‌دهد.

مطالعه‌ای بر روی 62 فرد سالم نشان می‌دهد که استنشاق روغن اکالیپتوس به کاهش چشمگیر اضطرابِ قبل از جراحی کمک می‌کند. اکالیپـتوس حاوی اوکالیپتول است؛ مطالعات نشان می‌دهند که این ترکیب حاوی خواص ضد اضطراب می‌باشد.

بعلاوه، استنشاق روغن اکالیپتوس به مدت 30 دقیقه با کاهش فشارخون در بیمارانی که جراحی زانو داشته‌اند ارتباط دارد و نشان می‌دهد که این گیاه حاوی خواص آرامبخش است.

محققان باور دارند که این گیاه فعالیتِ دستگاه عصبی سمپاتیک – دستگاه واکنش به استرس – را کاهش داده و فعالیتِ دستگاه عصبی پاراسمپاتیک را افزایش می‌دهد و باعث تقویتِ حسِ آرامش می‌شود.

سالم نگه‌داشتن دندان‌ها

عصارۀ برگ اکالیپتوس (اوکالیپتول) ممکن است به بهبود سلامت دندان‌ها کمک کند.

برگ‌های اکالـیپتوس حاوی مقادیر بالایی از اتانول و macrocarpal C (نوعی پلی‌فنول) هستند. این ترکیبات با کاهش سطح باکتری‌های مسبب پوسیدگی دندان و بیماری لثه در ارتباط می‌باشند.

مطالعه‌ای بر روی 97 نفر نشان می‌دهد افرادی که روزانه 5 مرتبه و حداقل به مدت 5 دقیقه آدامسِ حاوی عصارۀ برگ اکالیپتوس مصرف داشتند، نسبت به گروه کنترل، کاهش چشمگیر پلاکت، خونریزی لثه و التهاب لثه را تجربه کردند. به همین دلیل است که اوکالیپتول یکی از ترکیبات رایج در محصولات دهان‌شویه می‌باشد.

دفع‌کننده حشره

روغن اکالیپتوس به دلیل محتوای اوکالیپتول، یک دفع‌کنندۀ طبیعیِ حشرات است.

پژوهشی نشان می‌دهد که استفادۀ موضعی از این ‌روغن برای دفع پشه‌ها و سایر حشرات گزنده تا هشت ساعت اثرگذاری دارد. هرچه محتوای اوکالیپتولِ روغن اکالیپتوس بیشتر باشد، اثرگذاری آن در دفع حشرات افزایش می‌یابد.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا روغن اکالیپتوس لیمویی که از درخت اکالیپـتوس لیمویی به دست می‌آید را به‌عنوان یک دفع‌کنندۀ حشراتِ تأییدشده و قدرتمند شناسایی کرده است.

بعلاوه، روغن اکالیپتوس همچنین ممکن است به درمان شپش سر کمک کند. مطالعه‌ای نشان می‌دهد که اثرگذاری این روغن در درمان شپش سر دو برابرِ داروهای رایج بوده است. البته بررسی‌های اخیر نشان می‌دهند که برای تأیید این خاصیت به پژوهش‌های بیشتری نیاز می‌باشد.

منبع: healthline.com

پیگیری سفارش
لیست مقایسه