تقویت قلب با این مواد غذایی

تقویت قلب

تقویت قلب با این مواد غذایی

بیماری قلبی اولین علت مرگ‌و‌میر در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای جهان است. در این مطلب به معرفی بهترین مواد غذایی برای تقویت قلب می‌پردازیم. مصرف این مواد غذایی به بهبود سلامت قلب کمک کرده و از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند.

برای سالم نگه داشتن قلب و دوری از بیماری‌های قلبی اقدامات فراوانی پیش روی شما قرار دارد؛ ازجمله مراجعۀ سالانه به متخصص قلب، ورزش روزانه، ترک سیگار یا انجام کارهایی که به کاهش استرس کمک می‌کنند.

تمام این موارد می‌توانند اثرات مثبتی بر سلامت قلب داشته باشند، اما یکی از کارهای ساده‌ای که به تقویت قلب و حفظ سلامت آن کمک می‌کند توجه به رژیم غذایی است.

امروزه نزدیک به 6 میلیون نفر از جمعیت جهان به نارسایی قلبی دچارند و نیمی از این جمعیت تا 5 سال بعد از تشخیص بیماری قلبی از بین می‌روند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌‌ها (CDC) هشدار می‌دهد که مصرف غذاهای سرشار از چربی، کلسترول یا سدیم می‌تواند برای سلامت قلب بسیار مضر باشد. بنابراین، اگر می‌خواهید خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهید، توجه به رژیم غذایی به‌عنوان قدم اول بسیار مهم است.

بهترین مواد غذایی برای تقویت قلب

مارچوبه

مارچوبه منبع طبیعی فولات است که از تجمع آمینواسید هوموسیستئین در بدن جلوگیری می‌کند. سطح بالای هوموسیستئین در بدن با افزایش خطر بروز مشکلات قلبی نظیر بیماری شریان‌های کرونری و سکته مغزی در ارتباط است.

لوبیا، نخود، نخود سبز و عدس

لوبیا، نخود، نخود سبز و عدس یا همان حبوبات می‌توانند به‌طور چشمگیری به کاهش کلسترول LDL یا کلسترول بد در بدن کمک کنند. این مواد غذایی همچنین سرشار از فیبر، پروتئین و پلی‌فنول‌های آنتی‌اکسیدانی بوده که همگی اثرات مثبتی بر قلب و سلامت کلی انسان دارند.

توت

توت‌ها سرشار از پلی‌فنول‌های آنتی‌اکسیدانی هستند که به کاهش خطر بیماری قلبی کمک می‌کنند. توت‌ها منبع بسیار خوبی از فیبر، فولات، آهن، کلسیم، ویتامین آ و ویتامین ث بوده و همچنین چربی کمی دارند.

کلم بروکلی

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مصرف مداوم کلم بروکلی بخارپز می‌تواند به کاهش کلسترول کمک کرده و از بیماری قلبی پیشگیری کند. درنتیجه این سبزی می‌تواند یکی از مواد غذایی مفید برای تقویت قلب محسوب شود.

دانه‌های چیا و بذر کتان

این دانه‌ها منبع گیاهی بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 (مانند آلفا لینولنیک اسید) هستند. چربی‌های امگا 3 اثرات مثبت فراوانی دارند، مانند کمک به کاهش تری‌گلیسرید، کلسترول بد و کلسترول کل بدن. این اسیدهای چرب همچنین فشارخون را کاهش داده و میزان تجمع پلاکت‌ها در شریان‌ها را به حداقل می‌رسانند.

امگا 3 خطر بروز اختلالاتی که می‌توانند به حمله قلبی منجر شوند، مانند ترومبوز و آریتمی را کاهش می‌دهد.

شکلات تلخ

شکلات تلخ یکی از نمونه‌های نادر از مواد غذایی است که هم مزۀ بسیار خوبی دارد و هم برای سلامت مفید است (البته در مقادیر متعادل).

امروزه دانشمندان باور دارند که شکلات تلخ در برابر تصلب شرایین اثرات حفاظتیِ مفیدی دارد. تصلب شرایین زمانی رخ می‌دهد که مقدار پلاکت‌ها در داخل شریان‌ها افزایش یافته و خطر بروز حمله قلبی و سکته مغزی در فرد بالا برود.

به نظر می‌رسد که شکلات تلخ از دو مکانیسم مرتبط با تصلب شرایین جلوگیری می‌کند: سفتی شریان‌ها و چسبندگی گلبول‌های سفید. چسبندگی گلبول‌های سفید زمانی رخ می‌دهد که گلبول‌های سفید خون به دیوارۀ رگ‌های خونی می‌چسبند.

بعلاوه، مطالعات نشان می‌دهند که افزایش محتوای فلاوانولِ شکلات تلخ – ترکیبی که شکلات را خوشمزه می‌کند – باعث کاهش اثرات حفاظتی این خوراکی نمی‌شود.

قهوه

مطالعه‌ای جدید نشان داده است که مصرف منظم قهوه با کاهش خطر ابتلا به نارسایی قلبی و سکته مغزی در ارتباط است.

بااین‌وجود، می‌بایست به یاد داشته باشید که این مطالعه – که از یادگیری ماشینی برای ارزیابی داده‌های Framingham Heart Study استفاده کرده است – تنها می‌تواند ارتباط میان عوامل را بررسی کند و به‌طور قاطع نمی‌تواند علیت را تشخیص دهد.

ماهی‌های سرشار از امگا 3

ماهی منبع بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 و پروتئین است و درعین‌حال چربی اشباع کمی دارد. به افرادی که بیماری قلبی دارند یا در خطر ابتلا به این بیماری هستند، معمولاً توصیه می‌شود که با افزایش مصرف ماهی، میزان مصرف امگا 3 خود را بالا ببرند؛ چراکه این کار به کاهش خطر ضربان‌ غیرعادی قلب کمک کرده و سرعت رشد پلاکت در داخل شریان‌ها را کاهش می‌دهد.

بر اساس داده‌های انجمن قلب آمریکا (AHA) هر انسانی باید حداقل هفته‌ای دو مرتبه 100 گرم ماهی چرب – مانند سالمون، خال‌خالی، شاه‌ماهی، قزل‌آلا، ساردین یا تُن باله‌دراز – مصرف کند.

چای سبز

یک بررسی سیستماتیک در سال 2011 نشان می‌دهد که نوشیدن چای سبز با کاهش کلسترول (به میزان کم) در ارتباط است. همان‌طور که می‌دانیم کلسترول یکی از عوامل اصلی در بروز بیماری قلبی و سکته مغزی می‌باشد. البته این بررسی به میزان مصرف چای سبز برای بهره‌مندی از فواید آن برای سلامت اشاره نداشته است.

در سال 2014 بررسی دیگری انجام شد که در آن اثرات نوشیدن چای سبز در افرادی که فشارخون بالایی داشتند مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج این بررسی نشان می‌دهد که مصرف چای سبز با کاهش فشارخون در ارتباط است، اما نویسندگان این بررسی نتوانستند مشخص کنند که آیا این کاهشِ کم به پیشگیری از بیماری قلبی کمک می‌کند یا خیر.

مغزهای خوراکی

بادام، فندق، بادام زمینی، گردو آمریکایی، پسته و گردو همگی از مواد غذایی مفید برای تقویت قلب محسوب می‌شوند. این مغزهای خوراکی سرشار از پروتئین، فیبر، مواد معدنی، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. همانند ماهی و بذر کتان، گردو هم سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است و برای تقویت قلب بسیار مفید می‌باشد.

جگر

در بین تمام گوشت‌های احشا، جگر مغذی‌ترین آن‌هاست. جگر سرشار از فولیک اسید، آهن، کرومیوم، مس و روی بوده که همگی برای افزایش سطح هموگلوبینِ خون مفید هستند و به تقویت قلب و حفظ سلامت آن کمک می‌کنند.

منبع: medicalnewstoday.com

پیگیری سفارش
لیست مقایسه