خواص سرکه بالزامیک | کمک به لاغری و تقویت پوست

خواص سرکه بالزامیک

خواص سرکه بالزامیک | کمک به لاغری و تقویت پوست

سرکه بالزامیک ترکیبِ محبوبی در سس‌های سالاد، چاشنی‌ها و بسیاری مواد غذایی دیگر است. این سرکه طعم خاصی دارد که معمولاً با صفت ترش توصیف می‌شود. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که خواص سرکه بالزامیک برای سلامت مفیدند و مواردی نظیر تقویت پوست، کاهش کلسترول و کمک به کاهش وزن را شامل می‌شوند.

در این مقاله به بررسی خواص سرکه بالزامیک و شواهد علمی موجود برای آن‌ها می‌پردازیم.

بهبود سلامت پوست

سرکه بالزامیک حاوی ترکیبات ضدمیکروبی، استیک اسید و آنتی‌اکسیدان‌ها است. این ترکیبات ممکن است به بهبود سلامت پوست کمک کنند.

سایر سرکه‌های شفاف به‌طور موضعی برای رفع آثار آکنه بر روی پوست استفاده می‌شوند. اما سرکه بالزامیک می‌تواند روی پوست لک بیندازد، بنابراین نباید آن را مستقیماً بر روی پوست مالید.

کاهش قند خون

خواص سرکه بالزامیک – وقتی همراه با وعدۀ غذایی میل شود – به تنظیم قند خون کمک می‌کند.

نتایج یک مطالعۀ تحلیلی که به بررسی اثرات علمی سرکه پرداخته بود نشان می‌دهد که سرکه بالزامیک هنگام مصرف اثر ضد قند خون دارد؛ یعنی باعث می‌شود بعد از خوردن وعدۀ غذایی، قند خون فرد با سرعت بالا نرود.

این مطالعه نشان می‌دهد که سرکه می‌تواند قند خون را تا مدت 5 ساعت بعد از خوردن وعدۀ غذایی ثابت نگه دارد.

تقویت گوارش و هضم

استیک اسید ترکیبِ فعالِ سرکه بالزامیک است. این اسید حاوی گونه‌هایی از پروبیوتیک‌هاست که به هضم کمک می‌کنند.

پروبیوتیک‌های موجود در استیک اسید می‌توانند به سلامت روده‌ها و دستگاه گوارش کمک کرده و درعین‌حال از عملکرد ایمنی بدن حمایت کنند.

خواص سرکه بالزامیک برای کاهش کلسترول

سرکه بالزامیک ممکن است به کاهش کلسترول کمک کند. آنتی‌اکسیدان‌های این سرکه به مسدود کردن سلول‌های سمیِ موجود در بدن کمک می‌کنند. این سلول‌ها می‌توانند سطوح کلسترول را افزایش دهند.

بر اساس نتایج یک مطالعه که بر روی خرگوش‌های دارای کلسترول بالا انجام شده است، این امکان وجود دارد که مصرف سرکه بالزامیک به کاهش کلسترول کمک کرده یا سطوح پایین کلسترول را حفظ کند.

کاهش وزن

پروبیوتیک‌های موجود در سرکه بالزامیک همچنین می‌توانند به ایجاد حس سیری طولانی‌تر کمک کنند.

برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که اگر افراد همراه با وعدۀ صبحانه سرکه میل کنند، ممکن است در طول روز غذای کمتری بخورند.

درمان زخم‌ها

یکی از خواص سرکه بالزامیک کمک به درمان زخم‌هاست. گفته می‌شود که این سرکه خواص ضدقارچی، ضدویروسی و ضدباکتریایی دارد. البته این ادعاها به‌خوبی مورد بررسی و مطالعه قرار نگرفته‌اند.

کاهش فشارخون بالا

مطالعه‌ای بر روی موش‌ها نشان داده است که سرکه بالزامیک ممکن است به کاهش فشارخون کمک کند. این پژوهش نشان می‌دهد که اضافه کردن سرکه بالزامیک به غذاها به‌طور منظم می‌تواند در گذر زمان به کاهش فشارخون بالا کمک کند.

اگر غذاهای چرب نظیر کره و روغن را با سرکه جایگزین کنید، ممکن است مصرف چربی‌تان کاهش یابد.

تسکین احتقان

برخی از مردم از سرکه بالزامیک برای کمک به درمان احتقان استفاده می‌کنند. برای انجام این کار، می‌توانید چند قطره از سرکه را به آب در حال بخار اضافه کرده و بخار را استنشاق کنید.

خواص سرکه بالزامیک

کاهش ریفلاکس اسید

می‌توان از خواص سرکه بالزامیک برای تسکین ریفلاکس اسید یا سوزش معده استفاده کرد.

این روش درمانی ممکن است برای هر کسی کاربردی نباشد، بنابراین بهتر است آن را در مقادیر کم امتحان کرده و چندساعتی صبر کنید تا ببینید علائمتان بهتر می‌شوند یا نه.

افزایش گردش خون

سرکه بالزامیک از انگور به دست می‌آید. مطالعات نشان داده‌اند که انگور ممکن است از طریق جلوگیری از افزایش بیش‌ازحد پلاکت‌ها در رگ‌های خونی به پیشگیری از بیماری قلبی کمک کند.

سرکه بالزامیک همچنین حاوی پلی‌فنول است. پژوهش‌ها در حال بررسی اثرات پلی‌فنول‌ها در بهبود گردش خون هستند، اما در حال حاضر شواهد زیادی دراین‌باره وجود ندارد.

خطرات

مصرف بالزامیک با خطرات کمی همراه است، چراکه مصرف آن به‌طورکلی بی‌خطر می‌باشد (مگر آنکه فرد به این سرکه حساسیت داشته باشد). خطرات احتمالی سرکه بالزامیک ازاین‌قرارند:

  • ناراحتی معدۀ ناشی از مصرف زیاد سرکه
  • التهاب گلو
  • آسیب دیدن مِری در اثر مصرف زیاد سرکه

مصرف سرکه بالزامیک باید به حدود 2 قاشق غذاخوری محدود باشد، چراکه مصرف بیش‌ازحد آن می‌تواند باعث ناراحتی معده و مشکلات دیگر شود.

همچنین مردم باید به برچسب سرکه‌ای که خریداری می‌کنند توجه ویژه داشته باشند. بالزامیک اصل ممکن است گران‌قیمت باشد، اما حاوی شکر افزوده نیست. برخی از برندها ممکن است برای بهبود طعم سرکه و شبیه کردن آن به بالزامیک اصل، به محصول خود شکر اضافه کنند.

چکیده

اضافه کردن سرکه بالزامیک به غذا معمولاً بی‌خطر است. این سرکه کالری و قند کمی داشته و فاقد چربی است.

بعلاوه، سرکه بالزامیک حاوی خواصی است که امکان دارد برای سلامت مفید باشد. اگرچه برای تائید این خواص به پژوهش‌های بیشتری نیاز است، اما می‌توان این سرکه را با خیال راحت به‌عنوان گزینه‌ای سالم به رژیم غذایی اضافه کرد.

سرکه بالزامیک در فروشگاه‌های غذایی و وب‌سایت‌های گوناگون در دسترس است.

منبع: medicalnewstoday.com

پیگیری سفارش
لیست مقایسه