خواص سرکه سیب برای سلامت

خواص سرکه سیب

خواص سرکه سیب برای سلامت

سرکه سیب از طعم‌دهنده‌های غذایی و مواد نگه‌دارندۀ محبوب است. برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که سرکه سیب ممکن است خواص مختلفی برای سلامت داشته باشد؛ ازجمله کنترل قند خون، مدیریت وزن و بهبود کلسترول. در این مقاله به بررسی خواص سرکه سیب می‌پردازیم.

سرکه سیب ماده‌ای اسیدی و تُرش‌مزه است که از سیب‌های تخمیرشده به‌دست می‌آید. برای تهیۀ این سرکه، مخلوطِ سیب‌های له‌شده، آب و مخمر حدود 30 روز در دمای اتاق باقی می‌ماند. در طول این مدت، مخمر قندهای موجود در سیب‌ها را به الکل تبدیل می‌کند. سپس در مرحلۀ بعد باکتری‌ها الکل را به سرکه تبدیل می‌کنند.

قرن‌هاست که مردم سرکه سیب را برای طعم‌دار کردن یا نگهداری غذا استفاده می‌کنند. امروزه، بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که سرکه سیب خواص دارویی دارد.

کاهش قند خون

سطوح بالای قند خون می‌تواند مشکلات مختلفی را برای سلامت به وجود آورد. افرادی که دیابت نوع 2 دارند باید سطوح قند خون خود را به‌خوبی زیر نظر داشته باشند تا از بروز عوارض جانبی این بیماری جلوگیری کنند؛ ازجمله مشکلات عصب، کلیه، چشم و قلب.

برخی از مطالعات کوچک نشان می‌دهند که مصرف سرکه سیب ممکن است به بهبود کنترل قند خون کمک کند.

مطالعه‌ای که بر روی هشت نفر انجام شد نشان می‌دهد که افرادی که قبل از وعدۀ غذایی خود سرکه میل می‌کردند، در مقایسه با کسانی که دارونما دریافت کرده بودند، سطوح انسولین و تری‌گلیسرید پایین‌تری داشتند.

سرکۀ استفاده شده در این مطالعه حاوی 6 درصد استیک اسید بود که به میزان موجود در سرکه سیب شباهت دارد. تمام افراد بررسی شده در این مطالعه با نقص تحمل گلوکز یا بالا بودن سطوح قند خون مواجه بودند.

کمک به کاهش وزن

چندین مطالعۀ کوچک نشان داده‌اند که خواص سرکه سیب ممکن است به کاهش وزن کمک کنند.

به‌طور مثال، یافته‌های یک مطالعه نشان می‌دهند که افرادی که در کنار یک رژیم غذایی کم‌کالری سرکه سیب مصرف می‌کردند، نسبت به افرادی که رژیم غذایی یکسانی داشته‌ اما سرکه سیب مصرف نمی‌کردند، کاهش وزن بیشتری داشته‌اند.

بعد از 12 هفته مصرف روزانه 30 میلی‌لیتر سرکه سیب، شرکت‌کنندگان مطالعه شاخص تودۀ بدنی و چربیِ شکمِ کمتری داشتند و همچنین گزارش دادند که اشتهایشان نسبت به افرادی که سرکه مصرف نکردند کمتر است.

محققان یافتند که مصرف سرکه سیب به‌صورت روزانه باعث کاهش اشتها می‌شود. با‌این‌حال، مطالعه‌ای دیگر این یافته‌ها را به چالش می‌کشد. نویسندگان این مطالعه ذکر می‌کنند که مصرف سرکه تنها باعث حالت تهوع می‌شود و درنتیجه میل به خوردن غذا را کاهش می‌دهد.

خواص سرکه سیب برای کلسترول و تری‌گلیسرید

سطوح بالای تری‌گلیسرید و کلسترول می‌توانند خطر بروز حملۀ قلبی و سکتۀ مغزی را افزایش دهند. همچنین، سطح بالای کلسترولِ کل در بدن خطر بروز مشکلات قلبی را افزایش می‌دهد.

برخی شواهد نشان می‌دهند که مصرف سرکه سیب می‌تواند به کاهش کلسترول کل و تری‌گلیسرید کمک کند.

یک مطالعۀ 12 هفته‌ای به بررسی اثرهای مصرف سرکه سیب در افرادی پرداخته است که رژیم غذایی کم‌کالری را دنبال می‌کرده‌اند. محققان یافتند که شرکت‌کنندگانی که سرکه سیب مصرف می‌کردند نه‌تنها نسبت به کسانی که دارونما دریافت می‌کردند کاهش وزن بیشتری داشتند، بلکه سطوح تری‌گلیسرید و کلسترول کل در این افراد نیز پایین‌تر بوده است.

همچنین سطوح کلسترول HDL در مصرف‌کنندگانِ سرکه سیب به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته بود. گاهی اوقات پزشکان لقب «کلسترول خوب» را برای کلسترول HDL به کار می‌برند، زیرا می‌تواند خطر مشکلات قلبی را کاهش دهد.

خواص ضدقارچ

عفونت‌های قارچی طیف وسیعی دارند و می‌توانند از مشکلات خفیف تا عارضه‌های کُشنده را شامل بشوند. در اغلب موارد، عفونت‌های قارچی در دهان، گلو و واژن رخ می‌دهند.

افرادی که دیابت نوع 2 دارند ممکن است بیشتر در خطر بروز عفونت‌های قارچی باشند؛ به‌ویژه اگر به‌خوبی سطوح قند خون خود را تحت کنترل نداشته باشند.

کاندیدا آلبیکانس یکی از علل رایجِ عفونت‌های قارچی در انسان است. در برخی از افراد، عفونت‌های کاندیدا می‌توانند درازمدت بوده و ممکن است به داروهای ضدقارچ مقاوم شوند.

یک گزارش موردی توضیح می‌دهد که یک مردِ مبتلا به دیابت نوت 2 عفونت قارچیِ ناشی از کاندیدا را در دهان خود تجربه کرده است. این فرد روزانه دومرتبه و به مدت 7 روز سرکه سیب را در دهان خود استفاده کرده بود. بعد از 7 روز، تعداد قارچ‌های دهان او به میزان 94 درصد کاهش یافته بودند.

در موردی دیگر، یک زن مبتلا به کاندیدای واژنیِ مزمن (5 سال) گزارش شده که دارو بر روی او اثری نداشته است. استفادۀ موضعی از سرکه سیب عفونت قارچی او را برطرف کرد.

همچنین یافته‌های یک مطالعۀ درون‌کشتگاهی نشان می‌دهند که سرکه سیبِ حاوی 4 درصد مالئیک اسید می‌تواند گونه‌های کاندیدا که باعث بروز استوماتیت دندان مصنوعی می‌شوند را از بین ببرد. استوماتیت دندان مصنوعی (denture stomatitis) نوعی عفونت قارچی در دهان است که با استفادۀ دندان مصنوعی رخ می‌دهد.

خواص سرکه سیب برای مبارزه با باکتری‌ها

سرکه سیب ممکن است خواص ضدباکتریایی داشته باشد. یافته‌های یک مطالعۀ درون‌کشتگاهی نشان می‌دهند که سرکه سیب برای از بین بردن اشریشیا کلی و استافیلوکوکوس اورئوس مؤثر بوده است؛ این باکتری‌ها علت بروز عفونت‌های استاف هستند.

مطالعۀ درون‌کشتگاهی دیگری نشان می‌دهد که سرکه سیب به‌اندازۀ سدیم هیپوکلریتِ 5 درصدی برای از بین بردن انتروکوک فکالیس مؤثر بوده است. این باکتری به‌طور طبیعی در دل‌ورودۀ انسان‌های سالم وجود دارد، اما می‌تواند باعث بروز عفونت‌های جدی شود.

مراقبت از پوست و مو

بسیاری از مردم سرکه سیب را برای شست‌وشوی مو و به‌منظور بهبود درخشندگی و لطافتِ مو استفاده می‌کنند. اگرچه هیچ مطالعه‌ای این فواید را تائید نکرده است، اما درهرصورت طبیعتِ اسیدی سرکه ممکن است برای مو مفید باشد.

یک بررسی نشان می‌دهد که محصولات مویِ قلیایی ممکن است به مو آسیب رسانده و آن را مجعد کنند. استفاده از سرکه سیب، با توجه به خواص اسیدی‌اش، ممکن است حالت و ظاهر مو را بهبود دهد.

برخی از مردم سرکه سیب را به‌عنوان تونر پوست یا درمان آکنه استفاده می‌کنند، اما مطالعات علمی‌ای وجود ندارند که این خواص سرکه سیب را اثبات کرده باشند.

عوارض جانبی سرکه سیب

مینای دندان بخشِ سفت و خارجیِ سطح دندان است. مسواک زدن بیش‌ازحد و خشن می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد. مصرف بیش‌ازحد غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی نیز می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند.

وقتی مینای دندان از بین می‌رود، دیگر قابل بازگشت نیست. مینای دندانِ ضعیف‌شده یا ازبین‌رفته باعث می‌شود تا دندان مستعد پوسیدگی و حساسیت باشد.

ازآنجایی‌که سرکه سیب اسیدی است، خوردنِ مداوم آن به‌صورت رقیق‌نشده ‌می‌تواند مینای دندان را ضعیف کند. همچنین مصرف مکررِ سرکه سیب (به دلیل محتوای اسیدی) می‌تواند باعث ناراحتی یا آسیب گلو شود.

بر اساس گزارش‌های مرکز کنترل سموم در ایالات‌متحده (NCPC)، استفادۀ موضعی و مستقیمِ سرکه سیب بر روی پوست می‌تواند باعث سوزش یا ناراحتی شود. این مرکز فهرستی از گزارش‌های مردمی را تهیه کرده است که در آن چندین نفر بعد از استفادۀ موضعی و درازمدتِ سرکه، ازجمله سرکه سیب، سوختگی‌های جدی را تجربه کرده‌اند و درنتیجه مورد درمان پزشکی قرار گرفته‌اند.

سرکه سیب همچنین می‌تواند باعث سوزش و ناراحتی چشم‌ها شود؛ بنابراین افراد باید محتاطانه آن را بر روی صورت، مو و پوست سر بمالند. NCPC استفاده از سرکه را برای درمان زخم‌ها توصیه نمی‌کند.

برای خرید سرکه سیب به این صفحه مراجعه کنید.

منبع: medicalnewstoday.com

پیگیری سفارش
لیست مقایسه