خواص شوید | کاهش درد قاعدگی و تسکین افسردگی

خواص شوید

خواص شوید | کاهش درد قاعدگی و تسکین افسردگی

شوید (dill) فواید فراوانی برای سلامتی جسم و روان انسان دارد. قرن‌هاست که این گیاه برای تهیۀ غذا و دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنعت غذا، شوید عمدتاً برای تهیۀ ترشی‌های شوید استفاده می‌شود که معمولاً بر روی برگرها و ساندویچ‌ها قرار می‌گیرند. دانۀ شوید، روغن شوید و همچنین شوید تازه از شکل‌های رایج این گیاه هستند که معمولاً در صنعت غذا برای طعم دادن به نان‌ها، میان‌وعده‌ها، چاشنی‌ها و محصولات گوشتی استفاده می‌شوند. صنعت عطر نیز از این گیاه خوشبو برای تولید محصولات مختلف نظیر صابون‌ها، عطرها، شوینده‌ها، کِرِم‌ها و لوسیون‌ها استفاده می‌کند. شوید منبع خوبی از کلسیم، منگنز و آهن است و به‌عنوان یک غذای آنتی‌اکسیدانی عمل می‌کند و ترکیباتِ فلاونوئیدی آن دارای خواص ضدالتهابی و ضدویروسی هستند که شوید را به گزینه‌ای بسیار مفید برای سلامتی تبدیل کرده‌اند. در این مقاله به بررسی خواص شوید می‌پردازیم.

تسکین گرفتگی‌های قاعدگی

مطالعه‌ای که توسط دپارتمان Biostatistics and Demography در دانشگاه Khon Kaen University در کشور تایلند انجام شده است، به بررسی اثرات شوید بر دانشجویانی پرداخته که دیسمنوره یا قاعدگی دردناک داشته‌اند. این دانشجویان در اواخرِ دوران نوجوانی یا اوایل دوران بیست‌سالگی خود بوده‌اند. از 12 داروی گیاهی در این مطالعه استفاده شده است که عبار‌ت‌اند از: شوید، بابونه، دارچین، رُز، رازیانه، شنبلیله، زنجبیل، گوآوا، ریواس، اوزارا (uzara)، سنبل‌الطیب و آویشن شیرازی. همچنین دوزها و فرمول‌های مختلفی از پنج مکمل غیرگیاهی در این مطالعه استفاده شده است: روغن ماهی، ملاتونین، ویتامین‌های ب1 و ای، و روی. اگرچه اثرات این ترکیبات چندان قدرتمند نبودند، اما برخی شواهدِ مربوط به اثرگذاری برخی از مکمل‌ها، ازجمله شوید، به‌وضوح نشان می‌دهد که این ترکیبات مقداری از ناراحتی و دردِ ناشی از گرفتگی‌های قاعدگی را کاهش داده‌اند (1).

خواص شوید برای تسکین افسردگی

افسردگی به مشکلی بزرگ در میان بسیاری از مردم تبدیل شده است؛ ازجمله بزرگ‌سالان و نوجوانان. گیاه شوید ممکن است بتواند به‌عنوان درمانی طبیعی برای افسردگی عمل کند. مطالعۀ منتشر شده در مجلۀ American Journal of Therapeutics به بررسی خواص ضدافسردگی و ضددردِ عصارۀ به‌دست‌آمده از شوید در جنوبِ کشور مراکش پرداخته است. عصارۀ گیاه شوید در دسترس افراد مورد آزمایش قرار گرفت و مشخص گردید که این عصاره، در مقایسه با داروها (سرترالین و ترامادول) اثرات ضدافسردگی و ضددرد قابل‌توجهی دارد.

بعلاوه، در این مطالعه گیاه شوید هیچ اثر منفی‌ای از خود نشان نداده است. بررسیِ مواد مغذی گیاهیِ موجود در عصارۀ گیاه شوید نشان داده است که پلی‌فنول‌ها، فلاونوئیدها و تانین‌های موجود در این عصاره مفید هستند (2).

کاهش کلسترول

خواص شوید برای کاهش کلسترول بسیار مفید هستند. نتایج مطالعات دقیق نشان می‌دهد که اثر عصارۀ شوید و قرص‌های شوید بر وضعیتِ لیپید، آنزیم‌های کبد، بیانِ ژن و فعالیت آنزیمی در همسترهایی که کلسترول بالایی داشته‌اند مثبت بوده است. این همسترها به‌طور تصادفی به شش گروه تقسیم شده بودند و روزانه دوزهایی از شوید را به شکل‌های مختلف دریافت می‌کردند. بعد از یک ماه، در مقایسه با گروهی که شوید دریافت نکرده بود، وضعیتِ لیپید، گلوکز خون و آنزیم‌های کبد به‌طور قابل‌توجهی در تمامِ گروه‌هایی که قرص شوید یا عصارۀ شوید دریافت کرده بودند بهبود یافته بود (3).

دافعِ طبیعیِ حشرات

نتایج تحقیقِ منتشر شده در مجلۀ Journal of Food Protection نشان داده شده است که شوید توانایی دفعِ حشرات را دارد. در این تحقیق بیست روغن به‌دست‌آمده از گیاهان برای بررسی اثراتِ ضدحشره‌ای مورد ارزیابی قرار گرفتند. واکنش‌ها در حشرات، روغن‌های گیاهی و زمان‌های مختلف، متفاوت بودند.

بر اساس 50 درصد از میزانِ دوزِ کُشنده که در دودِ حشره‌کش وجود داشت، روغن شوید بالاترین میزان کُشندگی را از خود نشان داد و روغنِ بومادران و اکالیپتوس در رده‌های بعدی قرار گرفتند. روغن‌های درخت چایِ حاوی رایحۀ ملالوکا و لیمو نیز برای دفع حشرات مفید واقع شدند. روغن‌های Neroli bigard، مرکبات و برنجاسف نیز در این فهرست رده‌بندی شدند. این نتایج نشان می‌دهند که روغن شوید، همراه با سایر روغن‌ها، ممکن است پتانسیل مورد استفاده قرار گرفتن به‌عنوان حشره‌کش را داشته باشد. مطمئناً این روغن طبیعی نسبت به محصولات حاوی مواد شیمیاییِ بیماری‌زا، گزینۀ سالم‌تر و بی‌خطرتری محسوب می‌شود (4).

خواص شوید برای درمان صرع

صرع برای کسانی که به آن دچار هستند و همین‌طور خانواده‌هایشان، مشکلی وحشتناک است. صرع نوعی اختلال عصبی شایع است که با تشنج‌های غیرقابل‌پیش‌بینی و دوره‌ای همراه است. اگرچه داروهای فراوانی برای کمک به کاهش علائم این اختلال – مانند تشنج – تجویز می‌شوند، اما اغلب این داروها با عوارض جانبی ناخوشایند همراه هستند.

قرن‌هاست که کشورهای جهان‌سومی برای کمک به درمان صرع از گیاهان استفاده می‌کنند. محققان در سراسر جهان به بررسی جنبه‌های مختلف این اختلال پرداخته‌اند. در پژوهشی که در مجلۀ Malaysian Journal of Medical Sciences منتشر شده است، اثراتِ عصارۀ برگ‌های شوید برای درمان تشنج و صرع مورد بررسی قرار گرفت. ارزیابی این پژوهش نشان می‌دهد که گیاه شوید به دلیل داشتن اثراتِ ضدتشنجیِ محسوس، اعتبار داروییِ سنتی دارد و احتمالاً می‌تواند به‌عنوان درمانی جایگزین برای صرع مورد استفاده قرار بگیرد (5).

منبع انرژی و کمک به هضم

اسیدهای چرب از منابع اصلیِ انرژی هستند. اغلب رژیم‌های غذایی حاوی مقادیر خوبی از این اسیدهای چرب بوده که به شکل ترياسيلگليسرول یافت می‌شوند. برخی از کربوهیدرات‌های غذایی به چربی تبدیل می‌شوند و به‌عنوان ترياسيلگليسرول در بافتِ چربی ذخیره می‌گردند. سپس، اسیدهای چربِ ناشی از این چربی ذخیره شده، آزاد می‌شوند تا انرژی مورد نیاز بافت‌های هوازی مختلف بدن را تأمین کنند (6).

خواص فیزیکیِ روغن‌ها و احتمال اثرگذاری آن‌ها بر فرآیند هضم، جذب و سوخت‌وساز بدن را ساختارِ ترياسيلگليسرول (TAG) و توزیعِ اسیدهای چربِ دانه‌های گیاهی مشخص می‌کنند. این موارد همچنین خواص فیزیکی و تروندیِ TAGها را مشخص می‌کنند. در مطالعه‌ای که توسط دانشگاه Texas Southern University and Agilent Technologies انجام شد، روغن‌های ثابتِ موجود در میوه‌های شوید، زیره سیاه، زیره سبز، گشنیز، انیسون، هویج، کرفس، رازیانه و Khella، که همگی از تیرۀ چتریان هستند، در دمای اتاق استخراج شدند. پتروسلینیک اسید (Petroselinic acid) اصلی‌ترین اسید چربِ موجود در تمام نمونه‌ها بود که طیف 52 تا 82 درصدی را شامل می‌شد. این نتایج بدین معناست که اضافه کردن شوید به رژیم غذایی و مصرف منظم آن ممکن است به دریافتِ برخی از مهم‌ترین اسیدهای چرب توسط بدن کمک کند (7).

خواص شوید برای مبارزه با میکروب‌ها

شوید برای ارزیابیِ اثرات ضدمیکروبی مورد بررسی قرار گرفته است. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که روغنِ اسانسِ شوید برای مقابله با برخی از گونه‌های باکتری مؤثر است و رشد Fusarium graminearum را به‌طور کامل مهار می‌کند؛ نوعی قارچِ گیاهیِ بیماری‌زا که باعث بروز یک بیماری نابودکننده در گندم و جو می‌شود. روغن شوید همچنین برای 5 نوع باکتری دیگر سمی است؛ ازجمله استافیلوکوکوس اورئوس (8).

یافته‌های مطالعۀ دیگری نشان می‌دهد که عصارۀ شوید به‌دست‌آمده از دانه‌های این گیاه که به مدت 35 سال نگهداری شده بود، برخی از گونه‌های قارچی را نابود کرده است؛ مانند کپکِ Aspergillus niger و قارچ‌های Saccharomyces cerevisiae و کاندیدا (9).

محافظت در برابر رادیکال‌های آزاد

شوید اثراتِ مونوترپن دارد که به مولکول‌های آنتی‌اکسیدانیِ متصل به مولکول‌های اکسیداسیون‌شده، که به بدن آسیب می‌رسانند، کمک می‌کنند. این اثرات در یک مطالعۀ چندملیتی تائید شده‌اند و پژوهش‌ها نشان می‌دهند که فعالیتِ آنتی‌اکسیدانی شوید با آسکوربیک اسید، آلفا-توکوفرول و کوئرستین قابل مقایسه هستند. بنابراین، شوید اثرات ضدالتهابی و ضددردی را ارائه می‌کند که برای مبارزه با آسیبِ ناشی از رادیکال‌ِ آزاد مؤثرند (10).

این مطالعه فعالیت آنتی‌اکسیدانی عصاره‌های گیاهان مختلف – ازجمله شوید – را به نمایش گذاشت و نشان داد که این گیاهان برای مبارزه با رادیکال‌های سوپراکسید مفید هستند. به‌طورکلی، مصرفِ روزانۀ شوید در شکل‌های متنوع در کشور هند امری رایج است؛ زیرا فعالیت آنتی‌اکسیدانیِ عصاره‌های این گیاه نسبت به آنتی‌اکسیدانِ شناخته‌ای شده‌ای به نام آسکوربیک اسید، قوی‌تر هستند و آن را به گزینه‌ای بسیار خوب برای افزودن به غذا تبدیل می‌کنند.

برای خرید شوید خشک به این صفحه مراجعه کنید.

منبع: draxe.com

پیگیری سفارش
لیست مقایسه