خواص فلفل قرمز | لاغرکننده و مسکن طبیعی

خواص فلفل قرمز

خواص فلفل قرمز | لاغرکننده و مسکن طبیعی

فلفل قرمز یا فلفل تند (Capsicum annuum) میوۀ گیاه فلفل Capsicum است که به دلیل طعم تندی که دارد شناخته می‌شود. این گیاه از تیرۀ بادنجانیان است و با خانوادۀ فلفل دلمه‌ای و گوجه‌فرنگی ارتباط دارد. فلفل قرمز انواع گوناگون و فراوانی دارد؛ مانند فلفل هندی و فلفل هالاپینو. در این مقاله به بررسی خواص فلفل قرمز و ارزش غذایی این ادویۀ محبوب می‌پردازیم.

فلفل قرمز عمدتاً به‌عنوان ادویه استفاده می‌شود و می‌توان آن را پخت، خشک کرد و به شکل پودر درآورد. پودر فلفل قرمز معمولاً با نام پاپریکا شناخته می‌شود.

کپسایسین ترکیب گیاهی اصلی و بیواکتیوِ فلفل تند است که طعم خاص و تند این فلفل و همچنین بسیاری از فواید آن برای سلامتی از همین ترکیب نشئت می‌گیرد.

ارزش غذایی

ارزش غذایی 15 گرم فلفل قرمز خام و تازه ازاین‌قرار است:

 • کالری: 6
 • آب: 88 درصد
 • پروتئین: 0.3 گرم
 • کربوهیدرات: 1.3 گرم
 • قند: 0.8 گرم
 • فیبر: 0.2 گرم
 • چربی: 0.1 گرم

ویتامین‌ها و مواد معدنی

فلفل قرمز سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی گوناگون است. بااین‌وجود، ازآنجایی‌که این فلفل در مقادیر کمی مصرف می‌شود، اثر چندانی در میزان مصرف این ترکیبات در روز ندارد. ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در فلفل قرمز عبارت‌اند از:

 • ویتامین ث – فلفل قرمز سرشار از این آنتی‌اکسیدان قدرتمند است که برای التیام زخم و عملکرد سیستم ایمنی بدن ضروری می‌باشد.
 • ویتامین ب6 – عضوی از خانوادۀ ویتامین‌های ب است و در سوخت‌وساز انرژی نقش دارد.
 • ویتامین کا1 – این ویتامین با نام فیلوکینون نیز شناخته می‌شود و برای لخته‌سازی خون و سلامت استخوان‌ها و کلیه‌ها ضروری است.
 • پتاسیم – مادۀ معدنی ضروری که عملکرد‌های گوناگونی در بدن دارد. مصرف کافیِ پتاسیم ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.
 • مس – رژیم‌های غذایی غربی معمولاً با کمبود این مادۀ معدنی مواجه‌اند. مس نوعی ریزمعدنیِ ضروری است که برای قدرت استخوان‌ها و سلامت اعصاب مهم می‌باشد.
 • ویتامین آ – فلفل قرمز سرشار از بتاکاروتن است که بعد از مصرف بدن آن را به ویتامین آ تبدیل می‌کند.

سایر ترکیبات گیاهی

فلفل قرمز سرشار از ترکیب تند‌وتیزِ کپسایسین است.

این فلفل همچنین مقادیر بسیار بالایی از کاروتنوئیدهای آنتی‌اکسیدانی را در خود جای داده که با فواید فراوانی برای سلامتی در ارتباط‌اند.

ترکیبات گیاهیِ بیواکتیوِ اصلی در فلفل قرمز ازاین‌قرارند:

 • کپسانتین – اصلی‌ترین کاروتنوئید موجود در فلفل قرمز که تا 50 درصد از محتوای کاروتنوئیدی آن را تشکیل می‌دهد. رنگِ قرمز فلفل تند از همین ترکیب نشئت می‌گیرد. خواص آنتی‌اکسیدانیِ قدرتمند کپسایسین ممکن است در مبارزه با سرطان مؤثر باشند.
 • ويولاگزانتين – اصلی‌ترین کاروتنوئیدِ آنتی‌اکسیدانی در فلفل تند زرد که 37 تا 68 درصد از محتوای کل کاروتنوئید را تشکیل می‌دهد.
 • لوتئین – در فلفل تند سبز (نارس) در وافرترین حالت خود قرار دارد. با بلوغ و رسیدن فلفل سطوح لوتئین کاهش می‌یابد. مصرف بالای توئین با بهبود سلامت چشم ارتباط داده شده است.
 • کپسایسین – یکی از ترکیبات گیاهی در فلفل قرمز که بسیار مورد بررسی قرار گرفته است. طعم تند فلفل و همچنین بسیاری از خواص آن برای سلامتی از این ترکیب نشئت می‌گیرد.
 • سیناپیک اسید – به آن سیناپینیک اسید هم می‌گویند. این آنتی‌اکسیدان فواید متنوعی برای سلامتی دارد.
 • فرولیک اسید – به سیناپیک اسید شباهت دارد؛ آنتی‌اکسیدانی که ممکن است به محافظت از بدن در برابر بیماری‌های مزمن گوناگون کمک کند.

محتوای آنتی‌اکسیدانی فلفل تند رسیده (قرمز) بسیار بیشتر از فلفل تند نارس (سبز) است.

خواص فلفل قرمز

علیرغم طعم تند و سوزاننده، فلفل قرمز همواره به‌عنوان یک ادویۀ سالم شناخته می‌شود.

تسکین درد

کپسایسین، اصلی‌ترین ترکیب گیاهی بیواکتیو در فلفل قرمز، خواص قابل‌توجهی دارد.

این ترکیب به گیرنده‌های درد در بدن که در انتهای عصب‌ها قرار دارند متصل می‌شود. چنین اتصالی حس سوزش ایجاد می‌کند، اما هیچ صدمۀ واقعی و سوزشی اتفاق نمی‌افتد.

مصرف بالای فلفل قرمز (یا کپسایسین) در طول زمان ممکن است گیرنده‌های درد را حساسیت‌زدایی کند و توانایی بدن برای حس سوزشِ ناشی از طعم فلفل را کاهش دهد. این کار همچنین حساسیتِ گیرنده‌های درد را نسبت به سایر دردها نظیر سوزش معدۀ ناشی از ریفلاکس اسید کاهش می‌دهد.

مطالعه‌ای نشان می‌دهد که مصرف 2.5 گرم فلفل قرمز در روز توسط افرادی که سوزش معده داشته‌اند، باعث شد تا درد ایشان در ابتدا و در 5 هفتۀ اول مطالعه بدتر شود، اما درگذر زمان این درد بهبود پیدا کرد.

بااین‌وجود، اثر حساسیت‌زداییِ فلفل قرمز به نظر همیشگی نیست و مطالعه‌ای نشان داده است که بعد از توقف مصرف کپسایسین و بعد از گذشت 1 تا 3 روز، این اثر به‌طور کامل ناپدید گشته است.

خواص فلفل قرمز برای کاهش وزن

چاقی مشکلی جدی  است که خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مزمن نظیر بیماری قلبی و دیابت را افزایش می‌دهد.

برخی شواهد نشان می‌دهند که کپسایسین می‌تواند از طریق کاهش اشتها و افزایش چربی‌سوزی به کاهش وزن کمک کند.

درواقع، مطالعات نشان داده‌اند که 10 گرم فلفل قرمز تند می‌تواند به‌طور چشمگیری چربی‌سوزی در مردان و زنان را افزایش دهد.

همچنین کپسایسین ممکن است کالری مصرفی را کاهش دهد. مطالعه‌ای در 24 نفر که به‌طور منظم فلفل قرمز مصرف می‌کرده‌اند نشان می‌دهد که مصرف کپسایسین قبل از وعدۀ غذایی به کاهش کالری مصرفی انجامیده است.

مطالعۀ دیگری کاهش چشمگیر اشتها و کالری مصرفی را در کسانی گزارش کرده است که فلفل قرمز مصرف می‌کرده‌اند، اما مصرفشان منظم نبوده است.

یافته‌های تمام مطالعات نشان از مؤثر بودن فلفل قرمز ندارد. سایر مطالعات هیچ اثر قابل‌توجهی بر روی کالری مصرفی یا چربی‌سوزی در پی مصرف فلفل قرمز مشاهده نکرده‌اند.

علیرغم شواهد متناقض، به نظر می‌رسد که مصرف منظم فلفل قرمز یا مکمل کپسایسین به همراه دنبال کردن رویکردهای سالم در سبک زندگی، ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

بااین‌وجود، فلفل قرمز احتمالاً به‌خودی‌خود چندان مؤثر نیست. بعلاوه، با گذشت زمان ممکن است بدن خود را با اثرات کپسایسین تطبیق داده و اثرگذاری آن را کاهش دهد.

برای خرید پودر فلفل قرمز با بهترین کیفیت به این صفحه مراجعه کنید.

عوارض احتمالی

مصرف فلفل قرمز برای برخی از افراد ممکن است مضر باشد و بسیاری از مردم طعم سوزانندۀ آن را دوست ندارند.

حس سوزش

همه فلفل قرمز را به دلیل طعم تندوتیزش می‌شناسیم.

ماده‌ای که فلفل را این‌چنین تند می‌کند کپسایسین نام دارد که به گیرنده‌های درد در بدن متصل می‌شود و حس سوزش شدیدی را به وجود می‌آورد.

همانا به این دلیل است که ترکیب استخراج‌شده از فلفل قرمز به نام اولئورسین کپسیکام اصلی‌ترین مادۀ موجود در اسپری‌های فلفل است.

این ماده در مقادیر بالا باعث بروز درد شدید، التهاب، ورم و قرمزی می‌شود.

با گذر زمان، قرار گرفتن در معرض کپسایسین به‌طور منظم ممکن است باعث شود تا برخی عصب‌های درد حساسیت خود نسبت به درد را از دست بدهند.

درد شکم و اسهال

خوردن فلفل تند می‌تواند در برخی از افراد ناراحتی روده‌ای شدید به وجود آورد.

علائم احتمالی این ناراحتی عبارت‌اند از شکم‌درد، حس سوزش در دل‌وروده، گرفتگی و اسهال دردناک.

ناراحتی روده معمولاً در کسانی رایج است که به سندرم رودۀ تحریک‌پذیر (IBS) دچارند. فلفل قرمز می‌تواند موقتاً علائم این سندرم را در کسانی که به مصرف منظم آن عادت ندارند بدتر کند.

بهتر است افرادی که IBS دارند مصرف فلفل قرمز را محدود کرده و از ادویه‌های دیگر در غذای خود استفاده کنند.

خطر سرطان

سرطان نوعی بیماری جدی است که رشد غیرعادی سلول در بدن را همراه دارد.

شواهد مربوط به اثرات فلفل قرمز بر سرطان متناقض‌اند.

مطالعات درون‌کشتگاهی و حیوانی نشان می‌دهند که کپسایسین ممکن است خطر سرطان را افزایش داده یا کاهش دهد.

مطالعات مشاهده‌ای در انسان‌ها مصرف فلفل قرمز را با افزایش خطر بروز سرطان ارتباط داده‌اند؛ به‌خصوص سرطان‌های کیسه صفرا و معده.

بعلاوه، پودر فلفل قرمز در کشور هند به‌عنوان یک عامل خطر برای سرطان دهان و گلو شناخته شده است.

فراموش نکنید که مطالعات مشاهده‌ای نمی‌توانند سرطان‌زا بودن فلفل قرمز را ثابت کنند. این مطالعات تنها نشان می‌دهند که مصرف مقادیر بالای این فلفل با افزایش خطر ابتلا به سرطان همراه بوده است.

برای تشخیص اینکه مصرف فلفل قرمز یا مکمل کپسایسین تا چه حدی خطرناک است، به مطالعات بیشتری نیاز می‌باشد.

منبع: healthline.com

پیگیری سفارش
لیست مقایسه