خواص نارگیل برای سلامت

خواص نارگیل

خواص نارگیل برای سلامت

نارگیل میوۀ درخت نارگیل (Cocos nucifera) است و آب، شیر، روغن و گوشت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیش از 4500 سال است که نارگیل در نواحی گرمسیر رشد می‌کند، اما به دلیل طعم، مصارف آشپزی و فواید احتمالی برای سلامت، محبوبیت آن اخیراً افزایش یافته است. در این مطلب به بررسی خواص نارگیل و انواع این میوه می‌پردازیم.

انواع محصولات نارگیل

گوشت خام میوۀ نارگیل بافت سفت و طعم خوشمزه‌ای دارد و نسبتاً شیرین است. اگر یک نارگیل درسته در اختیار دارید، می‌توانید گوشت خام آن را خارج کرده و میل کنید. نوع فرآوری‌شدۀ این میوه معمولاً به شکل خردشده، تراشیده‌شده یا رنده‌شده عرضه می‌گردد.

شیر و خامه نارگیل از طریق فشردن گوشت خام و رنده‌شدۀ این میوه به دست می‌آیند.

گوشت نارگیل خشک‌شده معمولاً به‌صورت رنده‌شده یا تراشیده‌شده در آشپزی و پخت‌وپز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول را می‌توان آسیاب کرد و از آن آرد نارگیل به دست آورد.

روغن نارگیل نیز از گوشت این میوه استخراج می‌شود.

سرشار از مواد مغذی

برخلاف بسیاری از میو‌ه‌ها که سرشار از کربوهیدرات هستند، نارگیل عمدتاً از چربی تشکیل شده است.

این میوه همچنین حاوی پروتئین، چندین مادۀ معدنی مهم و مقادیر کمی از ویتامین‌های ب است. بااین‌وجود، نارگیل منبع قابل‌توجهی از سایر ویتامین‌ها محسوب نمی‌شود.

مواد معدنی موجود در این میوه در بسیاری از عملکردهای بدن نقش دارند. نارگیل به‌خصوص سرشار از منگنز است که برای سلامت استخوان و سوخت‌وساز کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و کلسترول ضروری می‌باشد.

این میوه همچنین سرشار از مس و آهن است که به تشکیل گلبول‌های قرمز خون و سلنیوم کمک می‌کنند. سلنیوم آنتی‌اکسیدانی مهم است که از سلول‌های بدن محافظت می‌کند.

ارزش غذایی یک فنجان (100 گرم) گوشتِ نارگیل خام و خشک‌شده:

گوشت نارگیل خامگوشت نارگیل خشک‌شده
کالری354650
پروتئین3 گرم7.5 گرم
کربوهیدرات15 گرم25 گرم
فیبر9 گرم18 گرم
چربی33 گرم65 گرم
منگنز75 درصد ارزش روزانه (DV)137 درصد
مس22 درصد40 درصد
سلنیوم14 درصد26 درصد
منیزیم8 درصد23 درصد
فسفر11 درصد21 درصد
آهن13 درصد18 درصد
پتاسیم10 درصد16 درصد

 بخش عمدۀ چربیِ نارگیل به شکل تری‌گلیسرید با زنجیره متوسط (MCT) است.

بدن انسان MCT را متفاوت از سایر انواع چربی متابولیز می‌کند. این چربی مستقیماً جذب رودۀ کوچک می‌شود و سریعاً توسط بدن برای تأمین انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بررسی انجام‌شده بر روی خواص MCT در افرادی که چاقی مفرط داشتند نشان می‌دهد که جایگزینی این چربی‌ها با چربی‌های اشباع با زنجیره بلند که از غذاهای حیوانی به دست می‌آیند ممکن است چربی‌سوزی را تشویق کند.

خواص نارگیل برای قلب

مطالعات نشان می‌دهند که نرخ بیماری قلبی در افرادی که در جزایر پلی‌نزی زندگی می‌کنند یا کسانی که به‌طور رایج گوشت نارگیل مصرف دارند، کمتر از کسانی است که رژیم‌های غذایی غربی را دنبال می‌کنند.

بااین‌حال، مردم بومیِ پلی‌نزی نسبت به سایر مردم جهان ماهی بیشتری مصرف دارند و همچنین غذاهای فرآوری‌شدۀ کمتری مصرف می‌کنند. درنتیجه مشخص نیست که پایین بودن نرخ بیماری قلبی در آن‌ها ناشی از خوردن نارگیل است یا سایر عادت‌های غذایی.

مطالعۀ دیگری که بر روی 1837 زن فیلیپینی انجام شد نشان می‌دهد کسانی که روغن نارگیل بیشتری مصرف می‌کنند، نه‌تنها کلسترول خوب (HDL) بالاتری دارند، بلکه سطوح کلسترول بد (LDL) و تری‌گلیسرید نیز در آن‌ها بالاتر است.

به‌طورکلی نتایج این مطالعه نشان می‌دهند که اثرات روغن نارگیل بر سطوح کلسترول خنثی هستند.

مصرف روغن نارگیل خالص که از گوشت خشک‌شدۀ نارگیل به دست می‌آید، ممکن است چربی شکم را کاهش دهد. این خاصیت می‌تواند به‌طور خاص مفید واقع شود، چراکه چربی شکم خطر بیماری قلبی و دیابت را افزایش می‌دهد.

یافته‌های مطالعه‌ای بر روی 20 فرد چاق نشان می‌دهد که بعد از مصرف روزانه 30 میلی‌لیتر روغن نارگیل خالص به مدت 4 هفته، اندازۀ کمر شرکت‌کنندگان مرد به‌طور میانگین حدود 3 سانتی‌متر کاهش یافته بود. اندازۀ کمر شرکت‌کنندگان زن در این مطالعه کاهش چشمگیری نداشت.

بااین‌وجود، در یک مطالعۀ طولانی‌تر، زنانی که روزانه به مدت 12 هفته 30 میلی‌لیتر روغن نارگیل پالایش‌شده مصرف کردند به‌طور میانگین 1.4 سانتی‌متر کاهش اندازۀ کمر داشتند.

خواص نارگیل کنترل قند خون

نارگیل کربوهیدرات کمی دارد اما سرشار فیبر و چربی است؛ درنتیجه ممکن است به تثبیت قند خون کمک کند.

مطالعه‌ای بر روی موش‌ها نشان داده است که نارگیل اثرات ضد دیابتی دارد که احتمالاً از محتوای آرژینین آن نشئت می‌گیرد. آرژینین نوعی آمینواسید است که برای عملکرد سلول‌های لوزالمعده مهم می‌باشد که هورمون انسولین را برای تنظیم قند خون آزاد می‌کند.

وقتی در این مطالعه به موش‌های دیابتی پروتئینِ گرفته‌شده از گوشت نارگیل داده شد، در مقایسه با موش‌هایی که پروتئین نارگیل دریافت نکرده بودند، قند خون، انسولین و سایر نشانگرهای سوخت‌وساز گلوکز در آن‌ها بهبود چشمگیری داشت.

بعلاوه، سلول‌های بتای لوزالمعده در این موش‌ها انسولین بیشتری تولید کردند؛ هورمونی که به تنظیم قند خون کمک می‌کند. محققان می‌دهند که بهبود عملکرد سلول‌های بتا ناشی از مقادیر بالای آرژینین موجود در نارگیل بوده است.

همچنین محتوای بالای فیبرِ گوشت نارگیل می‌تواند سرعت هضم را کاهش داده و مقاومت انسولین را بهبود دهد که هر دو می‌توانتد به تنظیم قند خون کمک کنند.

آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند

یکی از خواص نارگیل این است که حاوی ترکیبات فنولی می‌باشد؛ آنتی‌اکسیدان‌هایی که ممکن است به محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب اکسیداتیو کمک کنند. ترکیبات فنولی اصلی عبارت‌اند از:

  • گالیک اسید
  • کافئیک اسید
  • سالیسیلیک اسید
  • پی-کوماریک اسید

آزمایش‌های انجام‌شده بر گوشت نارگیل نشان می‌دهند که این میوه حاوی آنتی‌اکسیدان بوده و فعالیت ضد رادیکال آزاد دارد.

پلی‌فنول‌های موجود در این میوه می‌تواند از اکسیداسیون کلسترول بد پیشگیری کرده و احتمال تشکیل پلاکت در عروق که افزایندۀ خطر بیماری قلبی هستند را کاهش دهد.

برخی مطالعات درون‌کشتگاهی و مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در روغن نارگیل ممکن است از سلول‌های بدن در برابر آسیب و مرگِ ناشی از استرس اکسیداتیو و شیمی‌درمانی محافظت کنند.

منبع: healthline.com

پیگیری سفارش
لیست مقایسه