درمان اختلال نعوظ با گیاهان دارویی

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ با گیاهان دارویی

اختلال نعوظ مشکلی است که توانایی مردان برای دستیابی به نعوظ یا حفظ آن را کاهش می‌دهد. این اختلال می‌تواند در هر سنی بروز کند اما بر اساس گزارشات آکادمی پزشکان خانوادگی آمریکا، اختلال نعوظ بین مردان 75 ساله یا مسن‌تر شایع‌تر است. در این مطلب به بررسی روش‌های درمان اختلال نعوظ با گیاهان دارویی می‌پردازیم.

ابداعات جدید در روش‌های درمانی باعث شده‌اند که امروزه داروهای بیشتری برای درمان اختلال نعوظ در اختیار مردم ‌باشد. بااین‌وجود، برخی از مردان ترجیح می‌دهند برای درمان این مشکل ابتدا به سراغ مکمل‌های طبیعی و گیاهی بروند.

بسیاری از گیاهان دارویی پتانسیل خوبی را برای بهبود عملکرد جنسی مردان از خود نشان داده‌اند، اما شواهد علمی بسیار کمی وجود دارد که نشان‌دهندۀ مؤثر بودن گیاهان دارویی برای درمان اختلال نعوظ باشد. تمام افراد باید برای مصرف هرگونه مکمل گیاهی بسیار محتاطانه عمل کنند. قبل از مصرف مکمل گیاهی حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

گرده‌لیوه

این گیاه دارویی چینی برای کاهش علل مرتبط با اختلالات جنسی، ازجمله اختلال نعوظ استفاده می‌شود. همچنین برخی از زنان این گیاه را برای کاهش احتمال رابطۀ جنسی دردناک و از دست رفتن لیبیدو مصرف می‌کنند.

چگونه عمل می‌کند؟ محققان دقیقاً نمی‌دانند که سازوکار عملکرد این مکمل گیاهی چیست، اما باور دارند که گرده‌لیوه سطوح برخی از هورمون‌های بدن را تغییر داده و ممکن است از این طریق عملکرد جنسی را بهبود دهد.

پژوهش‌ها: مصرف گرده‌لیوه در انسان‌ها مورد بررسی قرار نگرفته است، اما مطالعه‌ای که در مجلۀ The Journal of Sexual Medicine به چاپ رسید به بررسی اثرات عصارۀ خالص این گیاه بر روی موش‌ها پرداخت. یافته‌های مطالعه نشان می‌دهند موش‌هایی که این عصاره را دریافت کرده بودند، نسبت به سایر موش‌ها جریان خون بهتری داشتند.

عوارض جانبی: مصرف این گیاه دارویی ممکن است عملکرد قلب را تحت تأثیر قرار دهد. افرادی که بیماری قلبی دارند نباید گرده‌لیوه مصرف کنند، چراکه می‌تواند ضربان قلب را نامنظم کند. این گیاه دارویی همچنین می‌تواند با سایر داروها تداخل داشته باشد.

ژنکگو

ژنکگو نوعی گیاهی دارویی بوده که متخصصان طب سنتی طول هزاران سال است آن را برای درمان برخی از مشکلات سلامت استفاده می‌کنند. برخی از این مشکلات عبارت‌اند از زوال عقل، اضطراب و جریان ضعیف خون به مغز.

چگونه عمل می‌کند؟ حامیان مصرف ژنکگو برای درمان اختلال نعوظ باور دارند که این گیاه رگ‌های خونی را گشاد کرده و باعث افزایش جریان خون به اندام‌های جنسی می‌شود.

پژوهش‌ها: کلینیک مایو شواهد علمی موجود دربارۀ تأثیر این گیاه برای درمان اختلال نعوظ را با حرف «C» رتبه‌‌بندی کرده است؛ یعنی شواهد علمی مشخصی برای مصرف این گیاه وجود ندارد.

بر اساس یافته‌های دانشگاه کلمبیا، ممکن است ژنکگو برای کمک به درمان اختلال جنسیِ ناشی از مصرف بازدارنده‌های بازجذب سروتونین (SSRIs) مؤثر باشد که برای درمان افسردگی تجویز می‌شوند.

عوارض جانبی: ژنکگو می‌تواند خطر خونریزی را افزایش دهد و افرادی که داروهای رقیق‌کنندۀ خون مصرف می‌کنند نباید به سراغ این گیاه بروند. سایر عوارض جانبی بالقوه عبارت‌اند از حالت تهوع، سردرد، ناراحتی معده و آزردگی دهان.

ال-آرژینین

ال-آرژینین نوعی آمینواسید است که اولین‌بار در دهۀ 1800 میلادی توسط دانشمندان از شاخ حیوانات به دست آمد. این ترکیب در مکمل‌ها استفاده می‌شود تا میزان نیتریک اکسید در بدن را افزایش دهد.

چگونه عمل می‌کند؟ مصرف ال-آرژینین در دوزهای بالا می‌تواند رگ‌های خونی را تحریک کرده و باعث بزرگ‌تر شدن آن‌ها شود. این عملکرد جریان خون را بهبود می‌دهد که می‌تواند به برخاستن آلت تناسلی مردان کمک کند.

پژوهش‌ها: ال-آرژینین معمولاً با گلوتامات و یوهمبین هیدروکلرید ترکیب می‌شود و برای درمان اختلال نعوظ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پژوهشگران در مطالعه‌ای که نتایج آن در مجلۀ Journal of Sexual and Marital Therapy منتشر شده است به شرکت‌کنندگان ترکیبی از ال-آرژینین و پیکنوژنول دادند؛ این مکمل از پوست تنۀ درخت کاج به دست می‌آید.

بعد از مصرف این مکمل به مدت 3 ماه، 92.5 درصد از 40 مرد شرکت‌کننده که اختلال نعوظ داشتند توانستند به نعوظ عادی بازگردند.

عوارض جانبی: ال-آرژینین می‌تواند باعث ناراحتی معده، گرفتگی و اسهال شود. این مکمل همچنین می‌تواند تداخل مضری با داروی ویاگرا داشته باشد.

جینسنگ قرمز

جینسنگ نوعی گیاه دارویی است که متخصصان طب گیاهی در کشور کره آن را برای درمان اختلال نعوظ تبلیغ می‌کنند.

چگونه عمل می‌کند؟ محققان دقیقاً نمی‌دانند که جینسنگ قرمز چگونه علائم اختلال نعوظ را کاهش می‌دهد. یک نظریه این است که این گیاه دارویی هورمون‌های مسئول ایجاد نعوظ را تحت تأثیر قرار می‌دهد. نظریۀ دیگر این است که جینسنگ از طریق افزایش میزان نیتریک اکسید، جریان خون را در بدن افزایش می‌دهد.

پژوهش‌ها: نتایج یک بررسی در سال 2008 که در مجلۀ British Journal of Clinical Pharmacology به چاپ رسید نشان می‌دهد که جینسنگ قرمز در اغلب موارد برای کاهش علائم اختلال نعوظ مؤثرتر از دارونما بوده است.

بااین‌حال، مطالعات انسانی معمولاً نمونه‌های کمی از این گیاه را استفاده می‌کنند و بنابراین نتیجه‌گیری دربارۀ فواید جینسنگ قرمز بر اساس این نتایج کار آسانی نیست.

عوارض جانبی: مصرف جینسنگ قرمز می‌تواند باعث بی‌خوابی شود. البته محققان مصرف کوتاه‌مدتِ این گیاه را در اغلب موارد بی‌خطر می‌دانند.

یوهیمبین

یوهیمبین مکملی است که از پوستِ تنۀ نوعی درخت آفریقایی به دست می‌آید. پیش از تولید داروهایی نظیر ویاگرا، پزشکان برای درمان اختلال نعوظ معمولاً از یوهیمبین استفاده می‌کردند.

چگونه عمل می‌کند؟ یوهیمبین از طریق برانگیختن گیرنده‌های بدن که تحریک‌کنندۀ هورمون‌های اپینفرین و نوراپینفرین هستند عمل می‌کند. این گیرنده‌ها می‌توانند اثرات سایر ترکیباتی که ممکن است منقبض‌کنندۀ رگ‌های خونی آلت تناسلی باشند را مسدود سازند.

پژوهش‌ها: انجمن اورولوژی آمریکا مصرف یوهیمبین را برای درمان اختلال نعوظ توصیه نمی‌کند، چراکه این مکمل عوارض جانبی زیادی دارد. بااین‌وجود، مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که این مکمل لیبیدو و انگیزۀ جنسی را بهبود می‌دهد.

عوارض جانبی: مصرف این مکمل با عوارض جانبی فراوانی در ارتباط است؛ مانند فشارخون بالا، ضربان قلب سریع و اضطراب. یوهیمبین را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید.

منبع: medicalnewstoday.com

پیگیری سفارش
لیست مقایسه