درمان بلغم معده با روش های طبیعی

بلغم

درمان بلغم معده با روش های طبیعی

به سرد شدن معده، بلغم می گویند. مبتلا شدن به این عارضه می تواند عواقب جبران ناپذیرى را براى دستگاه گوارش به همراه داشته باشد. از دلایل پدیدار شدن این عارضه می توان به مصرف بیش از حد مواد غذایى با طبع سرد اشاره کرد. البته موارد بسیارى در بوجود آمدن این مشکل نقش دارند که در ادامه آنها را کامل بررسى کرده و راه هاى پیشگیرى را معرفى می کنیم. با گل آرام همراه شوید.

علائم سرد یا بلغم شدن معده

معده نیز مانند سایر اعضای بدن بیمار می شود. بلغم شدن معده نیز نوعی بیماری است که با زیاد شدن خلط بلغم در معده‌ بوجود می آید. به عبارتی دیگر، تاثیر بوجود آمدن سوء مزاج خلط بلغم در دستگاه گوارش می باشد. علائم معمول این مسئله نیز عبارتند از ترش کردن و نفخ معده، یبوست یا اسهال، دل درد و بی‌اشتهایی. افزایش بلغم در سایر قسمت‌ها با علائمی چون زیاد شدن آب دهان، سردرد، درد پاها یا دست‌ها، سستی و رخوت همراه است.

عوامل ایجاد نفخ و اختلال هضم

اگر شما دچار نفخ معده می‌شوید یا در سیستم هضم معده تان بهم خورده است، شما با خلط بلغم درگیر شده اید! بیشتر این مشکل هم با مصرف مواد غذایی با طبع سرد اتفاق می افتد. خوراکی‌هایی مانند مایعات سرد، نوشیدن آب یخ بین غذا، خوب نجویدن غذا، درهم خوری، حمام رفتن و خوابیدن بعد از غذا، غذا خوردن در زمان سیری و جماع بعد از غذا نیز از دیگر عوامل ایجاد اختلال در هضم غذاست. داشتن اجابت مزاج مناسب، رعایت آداب خوابیدن، پرهیز از بی‌تحرکی و داشتن آرامش روحی و روانی برای پیشگیری از نفخ و هر بیماری دیگری لازم است.

درمان سردی مزاج معده

مقداری مصطکی تهیه کرده و آن را بسابید و سپس همراه با کمی شکر میل بفرمایید. شکمتان را با روغن‌هایی مانند روغن بابونه ماساژ دهید. برای تقویت معده، گل قند و بذر انیسون را مخلوط و مصرف نمایید.

پیشگیری از ابتلا به بلغم معده

برحسب نوع غذا و ذائقه‌ی خود، غذا را با ادویه‌جاتی مانند زیره، نعناع، دارچین (یک قاشق چای خوری از پودر یکی از آن‌ها) و در صورت اطمینان از نداشتن زخم گوارشی، زنجبیل (نصف قاشق چای‌خوری) میل کنید.

از مصرف غذاهای سنگین و دیر هضم مانند گوشت گاو (به هر شکل و به هر مقدار)، کله‌پاچه، حلیم، تخم‌مرغ آب‌پز کامل، کوکو سیب‌ زمینی، ماکارونی و الویه بپرهیزید.

از غذاهای زود هضم مانند گوشت بره، جوجه کباب و تخم‌مرغ عسلی بیشتر استفاده کنید.

از خوردن سالاد، خیار، گوجه‌فرنگی، ترشی، دوغ و ماست بپرهیزید.

از مصرف میوه‌هایی با مزاج سرد مانند هندوانه، هلو، زردآلو، کیوی، خیار و گوجه‌فرنگی به ویژه بر روی غذا بپرهیزید.

اگر بیماری فشارخون ندارید. غذا را با مقدار خیلی کمی نمک شروع و با نمک تمام کنید.

از خوراکی‌های مولد ریاح مانند حبوبات، کمتر استفاده کنید. در صورت تمایل به مصرف، قبل از طبخ، حداقل ۱۲ ساعت در آب خیس نموده و در طی این مدت دو تا سه بار آب آن را تعویض کنید.

از ادویه‌جاتی مانند قرنفل (میخک)، هل و زعفران در طبخ غذا استفاده کنید.

از خوردن آب همراه غذا و تا دو ساعت پس از آن بپرهیزید. برای کاهش تمایل به آب، غذا را خوب بجوید و بدون عجله و با آرامش آن را میل کنید.

قبل از سیری کامل دست از غذا بکشید.

حداقل تا دو ساعت پس از غذا از خوابیدن اجتناب کنید.

از مصرف غذاهای سرد و مرطوب مانند آش ماست، آش دوغ، آش رشته و آش جو بپرهیزید.

اگر دچار ضعف هضم و نفخ زیاد هستید از ورزش روزانه با معده‌ی کاملا خالی به مدت ۲۰-۱۵ دقیقه غافل نشوید.

* در صورتی که بلغم، معده‌تان را درگیر کرده و سبب عفونت شده است، از دم‌کرده‌ی بومادران، کلپوره و درمنه استفاده کنید. نسخه‌ی دیگری نیز برای درمان بلغم مفاصل و معده وجود دارد: سیاه دانه را با سه برابر عسل مخلوط کرده و برای درمان بلغم مفاصل به اندازه‌ی یک قاشق چای‌خوری، ناشتا و به همین مقدار سر شب، میل کنید. در صورتی که بلغم معده را درگیر کرده، همین مخلوط را بعد از هر غذا میل کنید.

توصیه می‌شود قبل از انجام این موارد، حتما با یک متخصص طب سنتی مشورت کنید.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه