درمان میخچه پا با روش‌های خانگی

درمان میخچه پا

درمان میخچه پا با روش‌های خانگی

میخچه دایره‌ای کوچک است که پوست در آن ناحیه ضخیم و سفت می‌باشد. بروز میخچه ناشی از فشار یا اصطکاک بیش‌ازحد پوست است. میخچه‌ها معمولاً بر روی پاها پدیدار می‌شوند، به‌خصوص بر روی قسمت بالایی و کناری انگشتان پا، کف پا و حتی بین انگشتان پا. امکان بروز میخچه در سایر قسمت‌های بدن نیز وجود دارد. در این مطلب به بررسی روش‌های خانگی برای درمان میخچه پا می‌پردازیم.

شایع‌ترین دلیل بروز میخچه بر روی پا راه رفتن یا دویدن با کفش‌های نامناسب است. حتی ایستادن برای مدت زمان طولانی هنگام پوشیدن کفش‌های تنگ یا پاشنه‌بلند می‌تواند باعث بروز میخچه شود.

سایر دلایل احتمالی میخچه عبارت‌اند از راه رفتن بدون کفش، پوشیدن کفش بدون جوراب، کار فیزیکی یا شرکت در فعالیت‌های ورزشی که به پا فشار وارد می‌کنند.

احتمال بروز میخچه در افرادی که به مشکلاتی نظیر پینۀ پا یا شست چمبری، آسیب‌دیدگی غدد عرق، زخم‌ یا زگیل پا دچار هستند بیشتر می‌باشد.

همچنین افراد مبتلا به دیابت یا بیماری‌هایی که باعث کاهش جریان خون به پاها می‌شوند بیشتر در خطر تجربۀ میخچه هستند. در چنین مواردی حتماً توصیه می‌شود که برای درمان میخچه پا به پزشک مراجعه کنید.

برخی از علائم میخچه عبارت‌اند از پوست سفت و ضخیم، برآمدگی‌های پوستی سفت و حس درد وقتی آن‌ها را فشار می‌دهید. میخچه همچنین می‌تواند هنگام ایستادن یا راه رفتن ناراحتی ایجاد کند.

در اغلب موارد برای درمان میخچه کافی است فشار یا اصطکاک وارده بر پا را برطرف کنید. در صورت نیاز می‌توانید از داروهای مخصوص میخچه که بدون نسخه در دسترس هستند و لوسیون‌ها و برچسب‌های میخچه استفاده کنید. افزون بر این موارد، همچنین می‌توانید از روش‌های خانگی برای درمان میخچه پا بهره ببرید.

سنگ پا

ماساژ دادن میخچه و نواحی اطراف آن با سنگ پا روش درمانی مؤثری است. سنگ پا به از بین بردن پوست مرده و سفت‌شده کمک می‌کند و درنتیجه درد را کاهش داده و سرعت ریکاوری و بازیابی پوست را بالا می‌برد.

 1. قبل از خواب شب پاهای خود را به مدت 10 دقیقه در آب گرم غوطه‌ور کنید تا پوست نرم شود.
 2. به‌آرامی سنگ پا را به مدت سه تا پنج دقیقه بر روی میخچه و نواحی اطراف آن بکشید و سپس پاهایتان را خشک کنید.
 3. یک تکه پنبه را به روغن کرچک آغشته کرده، بر روی میخچه قرار دهید و باندپیچ کنید و بگذارید تا صبح بماند.
 4. صبح بانداژ را باز کرده و چندین مرتبه در طول روز روغن کرچک را بر روی میخچه بمالید.
 5. این روش درمانی را چندین مرتبه تکرار کنید تا میخچه کاملاً از بین برود.

درمان میخچه پا با سرکه سفید

یکی دیگر از روش‌های خانگی مؤثر برای درمان میخچه پا استفاده از سرکه سفید است. ازآنجایی‌که این سرکه بسیار اسیدی می‌باشد، به نرم کردن پوست سفت‌شده کمک می‌کند. بعلاوه، سرکه سفید خواص ضدقارچی و ضدباکتریایی دارد که خطر بروز عفونت را کاهش می‌دهند.

 1. قبل از خواب شب سرکه سفید را با آب مخلوط کنید (نسبت سرکه به آب باید 1 به 3 باشد؛ مثلاً یک قاشق سرکه با سه قاشق آب مخلوط شود).
 2. سرکۀ رقیق‌شده را بر روی میخچه بمالید.
 3. سپس میخچه را با بانداژ چسب‌دار بپوشانید و بگذارید تا صبح بماند.
 4. صبح روز بعد پوست ضخیم‌شده را با استفاده از سنگ پا پاک‌سازی کنید.
 5. مقداری روغن زیتون یا روغن نارگیل بر روی ناحیۀ مورد نظر بمالید تا مرطوب بماند.
 6. این روش درمانی را روزی یک مرتبه استفاده کنید تا میخچه از بین برود.

جوش شیرین

جوش شیرین یک ترکیبِ پا‌ک‌کنندۀ طبیعی است که به از بین بردن پوست مرده و میخچه کمک می‌کند. این ترکیب همچنین خواص ضدقارچی و ضدباکتریایی دارد که برای محافظت از پوست در برابر عفونت‌ها مؤثرند.

 • دو تا سه قاشق غذاخوری جوش شیرین را به یک تشت آب گرم اضافه کنید. پاهایتان را به مدت 10 تا 15 دقیقه درون این محلول غوطه‌ور کنید. سپس میخچه و نواحی اطراف آن را با سنگ پا بمالید تا پوست مرده از بین برود.
 • گزینۀ دیگر این است که یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین را با مقدار کمی آب‌لیمو و آب مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. این خمیر را با دقت فقط بر روی میخچه بمالید. سپس میخچه را بانداژ کرده و بگذارید تا صبح بماند. صبح روز بعد خمیر را با آب ولرم بشویید و ناحیۀ میخچه را به‌آرامی با سنگ پا پاک‌سازی کنید.

می‌توانید تا زمان از بین رفتن میخچه هر یک از این دو روش را روزانه یک مرتبه انجام دهید.

لیمو

استفاده از لیمو یکی از روش‌های خوب و مؤثر برای درمان میخچه پا است. سیتریک اسید موجود در لیمو به نرم کردن پوست سفت‌شده که باعث ایجاد میخچه شده است کمک می‌کند و درنهایت سبب می‌شود تا میخچه از بین برود.

 • آب‌لیموی تازه را بر روی میخچه بمالید و بگذارید خشک شود. این کار را روزانه حداقل سه مرتبه تکرار کنید.
 • همچنین می‌توانید دو تکه میخک را به مدت 15 دقیقه در یک قاشق غذاخوری آب‌لیموی تازه بخیسانید. سپس میخک‌ها را جدا کرده و آب‌لیمو را بر روی میخچه بمالید و اجازه دهید خشک شود. سپس دوباره آب‌لیمو را بر روی میخچه بمالید. این کار را چندین مرتبه در روز تکرار کنید.
 • گزینۀ دیگر این است که یک قاشق چای‌خوری مخمر ساکارومایسس سرویزیه را با مقدار کمی آب‌لیمو ترکیب کرده و خمیری غلیظ درست کنید. این خمیر را بر روی میخچه بمالید، بانداژ کنید و بگذارید تا صبح بماند.

تا زمان برطرف شدن میخچه می‌توانید هر یک از این روش‌های درمانی را روزانه استفاده کنید.

درمان میخچه پا

سیر

سیر یک آنتی‌اکسیدان طبیعی است و طبعاً برای درمان میخچه پا بسیار مفید می‌باشد. سیر همچنین خواص ضدباکتریایی و ضدقارچی دارد و از عفونت جلوگیری می‌کند.

 • نیمی از یک حبه سیر را بر روی میخچه بمالید. اجازه دهید پوست خشک شود؛ سپس میخچه را بانداژ کرده و بگذارید تا صبح بماند. صبح روز بعد بانداژ را باز کرده و پایتان را با آب گرم بشویید. تا زمان برطرف شدن میخچه این کار را هر شب تکرار کنید.
 • همچنین می‌توانید دو تا سه حبه سیر را به تکه‌های کوچک خرد کرده، مقدار کمی نمک به آن‌ها اضافه کرده و خمیری درست کنید. این خمیر را بر روی میخچه بمالید، بانداژ چسب‌دار کنید و بگذارید سه روز باقی بماند. در روز سوم بانداژ را باز کنید؛ به‌احتمال‌زیاد میخچه از بین رفته است. در صورت نیاز این روش را تکرار کنید.
 • گزینۀ دیگر این است که با ترکیب دو حبه سیر و مقدار کمی سرکه یک خمیر تهیه کنید و آن را مستقیماً بر روی میخچه بمالید. سپس یک تکه پنبه را بر روی میخچه بگذارید و دورش نوار بپیچید و بگذارید دو تا سه ساعت باقی بماند. سپس نوار و پنبه را جدا کرده و ناحیه را تمیز کنید. این روش را روزانه و در طول چند هفته تکرار کنید.

روغن تربانتین

روغن تربانتین یک ضدعفونی‌کنندۀ قوی است و به درمان میخچه پا کمک می‌کند. این روغن با سرعت بالایی به داخل پوست نفوذ می‌کند و درنتیجه ممکن است سرعت التیام را افزایش دهد.

 • مقداری یخ را درون یک حولۀ نازک ریخته و ناحیۀ مورد نظر را به مدت دو دقیقه ماساژ دهید. سپس ناحیه را خشک کرده و مقداری روغن تربانتین را بر روی میخچه بمالید. میخچه را بانداژ کرده و بگذارید تا صبح بماند. این کار را هر شب قبل از خواب انجام دهید.
 • گزینۀ دیگر این است که یک‌چهارم فنجان روغن نارگیل خالص را درون مایکروویو آب کنید. سپس آن را با یک قاشق غذاخوری روغن تربانتین و دو قاشق غذاخوری روغن کافور ترکیب کنید و اجازه دهید خنک شود. سپس پاهایتان را برای چند دقیقه درون آب گرم غوطه‌ور کرده، خشک کنید و این کرم خانگی را بر روی میخچه بمالید. مابقیِ کرم را درون شیشۀ درب‌بسته نگهداری کنید. این روش را هر روز دو یا سه مرتبه انجام دهید.

پاپایا

یکی از آسان‌ترین و مؤثرترین روش‌های درمان میخچه پا استفاده از پاپایا است. این میوه آنزیم‌هایی دارد که به از بین بردن پوست مرده و سفت کمک می‌کنند. بعلاوه، پاپایا می‌تواند درد یا ناراحتی را تسکین داده و حتی به خشک شدن و افتادن سریع میخچه کمک کند. برای گرفتن بهترین نتیجه از پاپایای خام استفاده کنید.

 1. تکۀ کوچکی از پاپایای خام را رنده کرده و آب آن را بگیرید.
 2. یک تکه پنبه را به آب پاپایا آغشته کرده و آن را بر روی میخچه قرار دهید و دورش نوار بپیچید.
 3. بگذارید تا صبح بماند.
 4. صبح روز بعد با استفاده از سنگ پا به‌آرامی پوست را پاک‌سازی کنید.
 5. تا زمان برطرف شدن میخچه این روش را هر روز تکرار کنید.

منبع: top10homeremedies.com

پیگیری سفارش
لیست مقایسه