درمان میگرن با داروهای گیاهی

درمان میگرن

درمان میگرن با داروهای گیاهی

اگر شما هم یکی از میلیون‌ها نفری هستید که به میگرن دچارند، می‌دانید که این مشکل تنها به یک سردرد ساده محدود نمی‌شود. گزگز کردن، تپش و درد جانگدازی که با میگرن همراه است می‌تواند انسان را ناتوان کند. درواقع بنیاد پژوهش‌های میگرن در آمریکا گزارش داده است که بیش از 90 درصد از افرادی که میگرن دارند نمی‌توانند در دورۀ تشدید شدن میگرن به‌درستی کار یا فعالیت کنند. اغلب افرادی که میگرن دارند برای بهبود وضعیت خود به سراغ مصرف دارو می‌روند؛ اما روش‌های طبیعی موثری نیز وجود دارند که می‌توانند به تسکین میگرن کمک کنند. در این مقاله به بررسی درمان میگرن با داروهای گیاهی می‌پردازیم.

سال‌ها قبل از ظهور پزشکی مدرن، فرهنگ‌های مختلف در سراسر جهان از روش‌های طبیعی و گیاهی برای درمان سردرد و سایر علائم رایج میگرن استفاده می‌کردند. بسیاری از این روش‌های سنتی امروزه هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگرچه تمام روش‌های گیاهی برای درمان میگرن به‌طور جامع و کامل مورد بررسی‌های علمی قرار نگرفته‌اند و اثرگذاری آن‌ها دقیقا مشخص نیست، اما جامعۀ پزشکی مدرن از بسیاری از این روش‌ها حمایت می‌کند و آن‌ها را موثر می‌داند.

ذکر این نکته مهم است که برای درمان میگرن با داروهای گیاهی همیشه باید محتاطانه عمل کرد. برای تصمیم‌گیری در این زمینه حتما با پزشک خود مشورت کنید و به هیچ‌وجه سرخود به سراغ روش‌های درمانی گیاهی نروید، چراکه بسیاری از داروهای گیاهی با داروهای میگرن تداخل دارند و می‌توانند مشکلساز شوند.

بابونه گاوی

این گیاه اولین بار در یونان باستان و در سده پنجم پیش از میلاد مسیح مورد استفاده قرار گرفت. از آن زمان تا به امروز بابونه گاوی گزینه‌ای برای درمان طیفی از بیماری‌ها و مشکلات سلامت محسوب می‌شود، ازجمله تب، ورم و التهاب. استفاده از این گیاه دارویی برای تسکین دردهای گوناگون ازجمله سردرد در سده 1 میلادی رایج بوده است.

بابونه گاوی گیاه بومی کوه‌های بالکان است اما امروزه تقریباً در هر نقطه‌ای از جهان در دسترس می‌باشد. فرهنگ‌های اروپای شرقی در گذشته از این گیاه برای درمان سردرد، گزش حشرات و سایر دردها استفاده می‌کرده‌اند. مصارف امروزی این گیاه گسترده‌تر از گذشته است و موارد زیر را نیز شامل می‌شود:

 • میگرن
 • سرگیجه
 • التهاب
 • مشکلات تنفس

برای مصرف بابونه گاوی معمولاً برگ‌ها، گل‌ها و ساقه‌های آن را خشک می‌کنند. این گیاه برای تهیه مکمل‌ها و عصاره‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در برخی از فرهنگ‌ها برگ‌های این گیاه به‌صورت خام خورده می‌شوند.

یک بررسی علمی در سال 2011 نشان داده است که بابونه گاوی روش درمانی موثری برای میگرن، تب، سرماخوردگی و آرتریت به حساب می‌آید. بااین‌حال، بررسی انجام شده بر روی پنج آزمایش بالینی بزرگ نشان می‌دهد که این گیاه تاثیر چندانی بر اغلب کسانی که به میگرن دچار هستند ندارد.

مصرف بابونه گاوی ممکن است با برخی عوارض جانبی خفیف همراه باشد، مانند نفخ، تبخال و حالت تهوع. همچنین ممکن است در صورت توقف مصرف آن اثرات جانبی‌ای را تجربه کنید، ازجمله بی‌خوابی، افزایش سردرد و درد مفصل.

زنان باردار، افرادی که داروهای رقیق‌کنندۀ خون مصرف داشته و کسانی که به تیرۀ کاسنیان حساسیت دارند نباید بابونه گاوی را مصرف کنند.

سایبان

گیاه سایبان یا باباآدم جنگلی در نواحی مرطوب و مردابی اروپا، آسیا و آمریکای شمالی یافت می‌شود. در گذشته مردم از برگ‌های این گیاه برای پوشاندن و نگهداری کره در فصل‌های گرم سال استفاده می‌کردند. در طول تاریخ این گیاه مصارف متنوعی داشته است. دیوسکوریدس (پزشک یونانی) برای اولین بار از گیاه سایبان برای درمان زخم‌های پوستی استفاده کرد. از آن زمان تا به امروز این گیاه برای تسکین مشکلات زیر استفاده می‌شود:

 • سردرد
 • آسم
 • حساسیت
 • سرفه
 • تب
 • مشکلات گوارشی
 • درد

در اغلب نسخه‌های گیاهی که حاوی گیاه سایبان هستند از عصارۀ ریشۀ تصفیه‌شده این گیاه استفاده می‌شود که به شکل قرص برای درمان میگرن و سردرد تولید می‌شود. مطالعۀ منتشرشده در سال 2012 نتایج مطالعات قبلی دربارۀ اثرگذاری سایبان در پیشگیری از میگرن را تایید می‌کند. این مطالعات نشان داده‌ بودند که مصرف 50 تا 75 میلی‌گرم از این گیاه دو مرتبه در روز می‌تواند برای پیشگیری از میگرن موثر باشد.

درمان میگرن

نعناع فلفلی

برگ‌های نعناع فلفلی و روغن‌های تهیه‌شده از این گیاه مصارف دارویی و آشپزی دارند. علاوه بر درمان سردرد، این گیاه برای تسکین مشکلات زیر نیز استفاده می‌شود:

 • اسپاسم
 • دندان‌درد
 • مشکلات گوارشی
 • حالت تهوع

روغن نعناع فلفلی و ترکیب فعال آن منتول به شکل کپسول حاوی مایع نیز در دسترس است. انواع مختلفی از چای این گیاه هم در فروشگاه‌های مختلف عرضه می‌شوند.

مطالعه‌ای در سال 2010 نشان داده است که مالیدن محلول 10 درصدی منتول بر روی پیشانی و گیجگاه برای متوقف کردن درد میگرن و تسکین حالت تهوع موثر می‌باشد.

اگر به دنبال درمان میگرن با داروهای گیاهی هستید، استفاده از نعناع فلفلی ممکن است ساده‌ترین و موثرترین راه باشد.

بید

عصاره پوست درخت بید برای ساخت داروی آسپیرین مورد استفاده قرار گرفته است که از داروهای شناخته‌شده برای تسکین درد، کاهش تب و بهبود التهاب می‌باشد. عصاره پوست درخت بید حاوی نوعی ترکیب ضدالتهابی به نام سالیسین است. مطالعه‌ای در سال 2012 نشان می‌دهد که این عصاره همچنین آنتی‌اکسیدانی موثر می‌باشد.

درخت بید در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی یافت می‌شود و قدمت استفاده از آن به دوران بقراط (حکیم یونانی) برمی‌گردد؛ زمانی که مردم برای کاهش التهاب و تب، پوست درخت بید را می‌جویدند. بعد از این دوران پوست درخت بید در اروپا و چین نیز برای درمان سردرد، آرتروز، تاندونیت و درد در ناحیۀ پایینی کمر مورد استفاده قرار گرفت.

عصاره پوست درخت بید به شکل کپسول در دسترس می‌باشد.

زنجبیل

زنجبیل نوعی گیاه آسیایی گرمسیر است. بیش از 2000 سال است که از این گیاه دارویی در چین استفاده می‌شود. زنجبیل همچنین در طب سنتی کشورهای هند و عرب محبوب می‌باشد و برای درمان مشکلات زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • سردرد
 • شکم‌درد
 • حالت تهوع
 • آرتریت
 • علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا
 • مشکلات عصبی

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که زنجبیل خواص ضدالتهابی، ضدویروسی، ضدقارچی و ضدباکتریایی دارد. علاوه بر این موارد، مطالعه‌ای در سال 2014 نشان داده که فواید پودر زنجبیل با اثرات سوماتریپتان قابل مقایسه است؛ دارویی که به‌طور رایج برای درمان میگرن تجویز می‌شود. البته توجه داشته باشید که زنجبیل نسبت به این دارو عوارض جانبی کمتری دارد.

منبع: healthline.com

پیگیری سفارش
لیست مقایسه