رازیانه فرشته نجات بانوان

رازیانه

رازیانه فرشته نجات بانوان

رازیانه گیاهی است گلدار از راسته آپیالس (Apiales)، از تیره چتریان (Apiaceae) از سرده رازیانه‌ها (Foeniculum). این گیاه سرشار از هورمونهای زنانه است و طبیعتی گرم دارد و رطوبت های بدن خانمها را رفع می کند .

 مصرف عرق رازیانه مرغوب پیشنهاد اکثر پزشکان به خانم های نه تا صد و بیست ساله است .

اکثر خانم ها از مشکلات بسیاری رنج می برند که از آن جمله می توان به دردهای دوران پریود، نامنظمی های این دوران مثل زیادی یا کمی خونریزی ماهیانه در حجم خون و یا در تعداد دفعات و تعداد روزهای قاعدگی، لک بینی، عفونت های مکرر زنان شامل ترشحات چرکی، سوزش و خارش دستگاه تناسلی زنانه، به اضافه اختلالات هورمونی در پرلاوکتین و سایر هورمونها مثل LH، FSH، استروژن، پروژسترون و DHEA اشاره کرد . حالا باورتون میشه که استفاده روزانه حداقل یک لیوان اکثر این مشکلات رو برطرف میکنه!!!

رازیانه وضعیت نامطلوب پستان ها را هم که شامل شلی، ورم و آویزان بودن سینه ها را اصلاح می نماید.
بعضی ها اعتقاد دارند که در دوران قاعدگی باید مصرف رازیانه را قطع کرد ولی به نظر یکسری از پزشکان ادامه مصرف رازیانه در دوران عادت ماهانه به شرطی که عملاً مشکلی ایجاد نکند بلامانع است و بستگی به وضعیت فرد دارد.
همچنین رازیانه بعلت داشتن استروژن و داشتن طبع گرم اثرات خوبی روی شادابی و شفافیت و از بین بردن لکه های پوستی دارد بعلاوه رازیانه در رفع چین و چروک های پوست بانوان بسیار مؤثر است و باعث تداوم جوانی چهرۀ خانمها می گردد و بعلت خاصیت ضد بلغمی موجب از بین رفتن کیسه های زیر چشمهای آنان می شود.

یتامین C و ویتامین B3 .ویتامین C موجود در پیاز رازیانه دارای خواص ضد باکتریایی بوده و در بهبود فعالیت سیستم ایمنی بدن موثر است.

در صد گرم برگ رازیانه تازه مواد زیر موجود است :

آب ۹۰ گرم

پروتیئن ۲/۵ گرم

چربی ۰/۴ گرم

مواد نشاسته ای ۴/۵ گرم

کلسیم ۱۰۰ میلی گرم

فسفر ۵۰ میلی گرم

آهن ۲/۵ میلی گرم

پتاسیم ۴۰۰ میلی گرم

ویتامین آ ۳۵۰۰ واحد

ویتامین ث ۳۰ میلی گرم

بخش داروئی رازیانه میوه‌های خشک و رسیدۀ آن است که بخش داروئی گیاه محسوب می‌شود و از دو فندقه به هم پیوسته تشکیل می‌یابد
مواد متشکله: آندوسپرم میوه‌های رازیانه حاوی قندها، پروتئین‌ها، 12 تا 18 درصد چربی و حدود 1 تا 6 درصد اسانس می‌باشد. مقدار و ترکیب شیمیائی اسانس رازیانه بر حسب واریته گیاه و منشأ آن کاملاً متغیر است. همچنین تفاوت عمده‌ای میان اسانس حاصل از میوه‌ها و اسانس حاصل از گیاه تام وجود دارد. حدود 60ـ50 درصد اسانس رازیانه تلخ را آنتول و 20ـ10 درصد اسانس را فنچون تشکیل می‌دهد. مقدار و نوع ترکیبات موجود در اسانس رازیانه شیرین اندکی متفاوت بوده و بیشتر از 85 درصد آن را آنتول و 10 درصد متیل کاویکول و بین 10ـ1 درصد فنچون می‌باشد.

بادیان در طب ایران به عنوان گیاهی گرم و خشک شناخته شده است . ریشه رازیانه از بقیه قسمت های آن گرمتر است .  به طور کلی  رازیانه باز کننده گرفتگی ها ،انسداد مجاری سینه ،کبد،طحال،کلیه،مثانه و برای تسکین دردهای آنها که از سردی باشد مفید است.تقویت کننده  بینایی چشم و معده و محلل بادها،اخلاط غلیظ افزایش دهنده ترشح شیر ،مخصوصا  تازه آن مدر و قاعده آور می باشد.

– نوشیدن دم کرده رازیانه باعث افزایش شیر مادر و همچنین کاهش وزن می گردد.

 – رازیانه سموم بدن را از بین می برد در بهبود سرماخوردگی و سرفه به خاطر خاصیت خلط آور  بودنش موثر است..

 – رازیانه دارای فیبر فراوانی است که برای کاهش کلسترول و همچنین در پیشگیری از ابتلا به سرطان روده موثر است.

 – بخار حاصل از جوشاندن برگ‌ های رازیانه در آب در بهبود و درمان  بیماری آسم و برونشیت موثر است.
-مقوی و اشتها آور است.
-قاعده آور است .
-برگهای رازیانه ادرار آور می باشند.
-جوشانده ریشه رازیانه ملین( مسهل) بسیار خوبی  است .
-روغن تخم رازیانه،باعث از بین بردن کرم روده می شود.
– رازیانه فعال کننده مغز است.

 -رازیانه  دارای هورمون زنانه می باشد در نتیجه در تسریع رشد دختران بسیار موثر است.
-رازیانه در رفع حالت تهوع مفید است.
-بادیان اشتها اور است.

-بهبود دهنده درد مفاصل: روغن رازیانه را روی محل دردناک بمالید.

 -از دم کرده تخم رازیانه،روزانه به مقدار سه فنجان در درمان  آسم ، سرفه و تنگی نفس بسیار موثر است.

 -دم کرده به مقدار مساوی از رازیانه با زیره سبز در درمان اسهال موثر است.

مضرات بادیان یا رازیانه:
رازیانه به دلیل طبع گرمی که دارد بنابراین برای گرم مزاجها خوب نیست و اینگونه افراد باید آنرا با سکنجبین مصرف کنند . مصرف زیاد رازیانه معده را سست کرده و باعث تشنج عضلانی و توهم می شود.

 تمام بخش ‌های مختلف رازیانه یعنی دانه، برگ و ریشه آن خوراکی می باشد، اما روغن به دست آمده  از دانه‌ های رازیانه، سمی است و حتی مصرف کم آن، باعث ایجاد دانه ‌های پوستی، مشکلات تنفسی و حالت تهوع می گردد.

 در نوزادان مصرف فرآورده‌های تغلیظ شده ممنوع است.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه