رفع چروک پیشانی با روش‌های طبیعی

رفع چروک پیشانی

رفع چروک پیشانی با روش‌های طبیعی

هیچ افسونی برای جلوگیری از پیری وجود ندارد. شاید بتوان گفت که واضح‌ترین نشانۀ افزایش سن و پیریِ مردم در پوستشان نمایان می‌شود. افزون بر اینکه پوست بزرگ‌ترین اندام بدن است، سلامت اندام درونی بدن را نیز نشان می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر، وضعیت ظاهری پوستتان نشانگر میزانِ سلامت شماست. در این مطلب به بررسی روش‌های طبیعی برای رفع چروک پیشانی می‌پردازیم.

زمان شاید مهم‌ترین دلیل برای افزایش سن پوست باشد، اما تنها علت بروز چین‌وچروک بر روی پوست نیست. پوست به‌طور تدریجی و با افزایش سن قابلیت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد و عوامل گوناگونی در این فرآیند دخیل هستند. برخی از این عوامل خارج از کنترل انسان بوده، اما می‌توان از برخی از آن‌ها اجتناب کرد. ممکن است نتوانید از پیری پوست جلوگیری کنید، اما مطمئناً می‌تواند فرآیند پیری را به تأخیر انداخته و اثراتش را به حداقل برسانید.

دلایل بروز چروک پیشانی

 • کاهش تولید کلاژن در اثر افزایش سن
 • آسیب دیدن پوست ناشی از نور خورشید
 • سیگار کشیدن
 • تکرر حالت‌های چهره‌ای (مثلاً اخم کردن)
 • مصرف کم آب
 • رژیم غذایی ناسالم
 • حالت‌های خوابیدن نامناسب
 • استرس

رفع چروک پیشانی با روش‌های طبیعی

در ادامه برخی از روش‌های طبیعی و خانگی که به رفع چروک پیشانی کمک می‌کنند را معرفی کرده‌ایم. این روش‌ها درواقع جایگزینی برای روش‌های پزشکی بوده و کم‌خطرتر هستند.

تأمین آب بدن

تأمین آب مورد نیاز پوست از طریق نوشیدن مایعات به‌اندازۀ کافی شاید آسان‌ترین روش برای رفع نشانه‌های پیری زودرس پوست باشد. مصرف ناکافی آب برای سلامت کلی بدن مضر است، اما آسیب آن بر روی پوست نمود بیشتری دارد؛ زیرا آبی که می‌نوشید، قبل از رسیدن به پوست، ابتدا به سایر اندام‌های بدن می‌رود و پوست آخرین عضوی است که آب دریافت می‌کند.

بدن انسان هر روز آب از دست می‌دهد (عمدتاً از طریق ادرار و تعریق). بنابراین، می‌بایست تلاش کنید که آب ازدست‌رفته را با مصرف مایعات جبران کنید.

اگر پوست آب مورد نیاز خود را دریافت نکند، خشک شده و پوسته‌پوسته می‌شود. احتمال بروز پیری زودرس در پوستِ خشک بیشتر است؛ درحالی‌که پوست مرطوب و دارای آب کافی در برابر پیری مقاومت می‌کند.

روزانه حداقل 6 تا 8 لیوان آب میل کنید. شاید این کار خیلی ساده به نظر برسد، اما تأثیرش بر سلامت پوست فوق‌العاده بوده و به رفع چروک پیشانی کمک می‌کند.

رفع چروک پیشانی با ورزش

نشانه‌های آشکار پیری پوست به شُل شدن پوست و آسیب سطحی محدود نیستند. بروز چین‌وچروک و خطوط بر روی پوست می‌تواند ناشی از کمبود چربی و حجم عضلانی در زیر پوست باشد.

برخی از تمرینات صورت به‌طور مشخص برای بهبود بافت‌های زیرساختیِ عمیق طراحی شده‌اند که رشد عضلات این نواحی را افزایش می‌دهند. این تمرینات صورت ساده یا یوگای صورت به‌تازگی محبوبیت زیادی کسب کرده‌اند.

برای رهایی از تنشِ موجود در عضلات پیشانی و کاهش چین‌وچروک‌ها در این ناحیه می‌توانید تمرین زیر را انجام دهید:

 1. هر دو دستتان را مشت کرده و برجستگی بند انگشتان اشاره و وسط را بر روی قسمت میانیِ پیشانی قرار دهید.
 2. درحالی‌که فشار ملایمی وارد می‌کنید، هر دو مشت را به سمت بیرون حرکت دهید.
 3. این تمرین را روزی 3 تا 5 مرتبه تکرار کنید.

کمپرس سرد

انجمن جراحی پوست در آمریکا سرما‌درمانی را به‌عنوان روشی ایمن، مؤثر، غیرسمی و نادرون‌رو و به‌عنوان جایگزینی برای روش‌های مرسومِ کاهش چین‌وچروک پیشنهاد می‌کند. قرار دادن کمپرس سرد بر روی پوست به‌منظور کاهش چروک موفقیت بالینی قابل‌توجهی کسب کرده است. درواقع نظر افرادی که از این روش استفاده کرده‌اند مثبت بوده و عوارض جدی‌ای نیز تجربه نکرده‌اند.

درمان پوست با سرمادرمانی متمرکز با مزایایی همراه است؛ ازجمله آب‌رسانی به بدن، تغذیۀ بدن و اکسیژن‌رسانی که به لطافت و کشش مطلوبِ پوست کمک می‌کنند.

ژل آلوئه‌ورا

ژل استخراج‌شده از گیاه آلوئه‌ورا به‌عنوان یک ضماد تأییدشده برای پوست شناخته می‌شود؛ چراکه فواید وسیعی دارد. این ژل با غلظت‌های متفاوت برای بهبود ساختار پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ژل آلوئه‌ورا همچنین یک عامل مرطوب‌کننده است که به بازیابی رطوبت پوست کمک کرده و درنتیجه آن را نرم و لطیف نگه می‌دارد. ژل آلوئه‌ورا با غلظت 0.5 درصد برای استفادۀ موضعی مناسب بوده و خطری ندارد و می‌تواند برای مرطوب‌سازی پوست بدون هیچ عارضۀ سمی مفید واقع شود.

این ضماد طبیعی فواید و پتانسیل درمانی‌اش را مدیون آنتی‌اکسیدان‌ها، ترکیبات ضدالتهابی و محافظت‌کننده در برابر ماورای بنفش است.

رفع چروک پیشانی با ماسک قهوه

مطالعه‌ای که در سال 2013 در مجلۀ Evidence-Based Complementary Alternative Medicine منتشر شد نشان می‌دهد گیاه قهوه (Coffea arabica) فعالیتِ آنتی‌اکسیدانی دارد. این گیاه حاوی پلی‌فنول‌های آنتی‌اکسیدانیِ قدرتمند است؛ به‌خصوص کلروژنیک اسید، کوینیک اسید غلیظ و فرولیک اسید.

یافته‌های این مطالعه نشان داده‌اند که استفادۀ موضعی از عصارۀ قهوه خطوط روی پوست، چین‌وچروک‌ها و رنگیزگی را برطرف کرده و ظاهر کلی پوست را بهبود می‌دهد.

 1. زرده و سفیدۀ یک عدد تخم‌مرغ ارگانیک را جدا کنید.
 2. سفیدۀ تخم‌مرغ را درون یک کاسه ریخته و هم بزنید.
 3. ¼ قاشق چای‌خوری پودر دانۀ قهوۀ تازه را درون کاسه بریزید.
 4. قبل از استفاده از این ترکیب، مطمئن شوید که دستان، انگشتان و ناخن‌هایتان به‌خوبی تمیز شده باشند.
 5. با حرکات دایره‌ای و آرام ترکیب را بر روی صورت تمیزتان بمالید.
 6. بگذارید ماسک 20 تا 30 دقیقه بماند تا خشک شود. سپس ماسک را از روی پوست بکنید.

ماساژ پوست با روغن مانوکا

در مطالعه‌ای که بر روی موش‌ها و به‌منظور آزمایش اثرگذاری روغن مانوکا برای رفع چین‌وچروک انجام شد، یافته‌ها نشان می‌دهند که استفادۀ موضعی از این روغن باعث سرکوبِ افزایش UVB در ضخامت پوست و چین‌وچروک شده است.

همچنین نشان داده شد که روغن مانوکا تولید سیتوکین‌های التهابی را مهار می‌کند؛ درنتیجه التهابِ پوستی ناشی از UVB را کاهش می‌دهد.

منبع: top10homeremedies.com

پیگیری سفارش
لیست مقایسه