عرقیات گیاهی برای آرامش اعصاب

عرقیات گیاهی برای آرامش اعصاب

عرقیات گیاهی برای آرامش اعصاب

مصرف برخی از گیاهان دارویی و عرقیات گیاهی ممکن است به بهبود سلامت مغز کمک کند. نکتۀ جالب این است که امکان دارد برخی از این عرقیات و گیاهان همین الان در کابینت‌های آشپزخانه‌تان در دسترس باشند. برخی از این گیاهان دارویی توسط دانشمندان و پژوهشگران مورد بررسی قرار گرفته‌اند و اثرات آن‌ها بر مغز و بیماری‌های مرتبط با مغز نظیر آلزایمر و توانایی‌های شناختی انسان ارزیابی شده است (توانایی شناختی عبارت است از عملکرد روانی یا فرآیندی که فکر کردن، درک کردن، یادگیری و به یاد سپردن را شامل می‌شود). در این مطلب به بررسی بهترین عرقیات گیاهی برای آرامش اعصاب و بهبود عملکرد مغز می‌پردازیم.

عرقیات گیاهی برای آرامش اعصاب

عرقیات گیاهی برای آرامش اعصاب

مریم گلی

مریم گلی نه‌تنها بوی خوبی دارد، بلکه ممکن است برای بهبود توانایی شناختی و درمان بیماری آلزایمر مفید باشد. نتایج یک مطالعۀ تحلیلی در سال 2017 نشان می‌دهد که مریم گلی حاوی ترکیباتی است که امکان دارد برای توانایی شناختی و عملکرد عصبی مفید باشند. درنتیجه عرق این گیاه می‌تواند از عرقیات گیاهی برای آرامش اعصاب محسوب شود.

علاوه بر عرق گیاهی، می‌توان گیاه مریم گلی را به غذاهای مختلف نظیر مرغ، بوقلمون، سس گوجه یا سوپ لوبیای سفید اضافه کرد و از فواید آن برای مغز و اعصاب بهره‌مند شد.

زردچوبه

اگرچه محصولی به نام عرق زردچوبه وجود ندارد اما لازم است که به فواید آن برای تسکین اعصاب نگاهی داشته باشیم. استفاده از این ادویۀ گیاهی در طب سنتی به زمان‌های بسیار دور برمی‌گردد. زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین است که اثرات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی دارد (دو عامل که ممکن است برای سلامت مغز و سلامت کلی بدن مفید باشند).

بر اساس نتایج یک بررسی در سال 2010، پژوهش‌های اولیه نشان می‌دهند که مصرف زردچوبه ممکن است سلامت مغز را تقویت کرده و از طریق پاکسازی مغز از بتا-آمیلوئید (نوعی پروتئین)، به پیشگیری از بیماری آلزایمر کمک کند. گفته می‌شود که تجمع بتا-آمیلوئید باعث تشکیل پلاکت‌های مرتبط با آلزامیر در مغز می‌شود.

بعلاوه، زردچوبه ممکن است از طریق مهار تجزیۀ سلول‌های عصب در مغز، از سلامت این عضو حیاتی بدن محافظت کند.

کهن‌دار

استفاده از این گیاه دارویی برای درمان زوال عقل قدمت تاریخی دارد و در طب سنتی چین به‌عنوان یک گزینۀ درمانی مرسوم استفاده می‌شود. تصور می‌شود که مصرف گیاه کهن‌دار و محصولات تهیه‌شده از آن (ازجمله عرقیات) ممکن است از طریق تحریک گردش خون و بهبود جریان خون به مغز، به عملکرد شناختی انسان کمک کند.

با‌این‌وجود، پژوهش‌های انجام‌شده بر این گیاه نتایج متناقضی داشته‌اند. برخی شواهد نشان می‌دهند که مصرف گیاه کهن‌دار ممکن است در افرادی که بیماری آلزایمر دارند یا به اختلال شناختی خفیف دچار هستند باعث بهبود عملکرد شناختی شود.

بعلاوه، نتایج یک پژوهش تحلیلی در سال 2015 نشان داده است که عصاره گیاه کهن‌دار با نام EGb761 ممکن است به‌طور خاص در کاهش سرعت زوالِ شناختی در بین بیمارانی که علاوه بر اختلال شناختی و زوال عقل به علائم مرتبط با اعصاب و روان دچار هستند نیز کمک کند.

یکی از ویژگی‌های اصلی بیماری آلزایمر و زوال عقل علائم اعصاب و روان هستند که مواردی نظیر افسردگی و سایر مشکلات غیرشناختی را شامل می‌شوند.

فرنجمشک

این گیاه دارویی معمولاً به شکل چای مصرف می‌شود، اگرچه عرق آن نیز در برخی نقاط در دسترس می‌باشد. فرنجمشک به‌طور مکرر برای تسکین مشکلات اعصاب و روان ازجمله اضطراب و بی‌خوابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه دارویی ممکن است به بهبود عملکرد شناختی کمک کند.

نتایج مطالعه‌ای در سال 2003 نشان می‌دهد که مصرف عصاره فرنجمشک به مدت چهار ماه در بیماران مبتلا به آلزایمر خفیف تا متوسط باعث بهبود چشمگیر عملکرد شناختی در آن‌ها شده است.

جینسنگ

جینسنگ یکی از محبوب‌ترین گیاهان در طب سنتی محسوب می‌شود و بسیاری از تولیدکنندگان عرقیجات از آن در تولید محصولاتی نظیر عرق جینسنگ استفاده می‌کنند. این گیاه دارویی حاوی ترکیبات شیمیایی ضدالتهابی است که با نام جینسنوسید شناخته می‌شوند. بر اساس مشاهدات دانشمندان در یک بررسی در سال 2018، ترکیبات جینسنوسید ممکن است به کاهش سطح بتا-آمیلوئید در مغز کمک کنند.

آب قاشقی

آب قاشقی یکی از گیاهان دارویی محبوب در طب سنتی است و معمولاً برای بهبود وضعیت روان مورد استفاده قرار می‌گیرد. یافته‌های مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که این گیاه دارویی ممکن است از طریق مبارزه با استرس اکسیداتیو به بهبود سلامت مغز کمک کند.

به‌طور مثال، در مطالعه‌ای که در سال 2003 منتشر شد، آزمایشات انجام‌شده بر موش‌ها نشان داد که گیاه آب قاشقی ممکن است استرس اکسیداتیو مرتبط با بیماری آلزایمر را مهار کرده و عملکرد شناختی را بهبود دهد.

آیا عرقیات گیاهی برای آرامش اعصاب مفیدند؟

اگرچه برخی گیاهان دارویی و محصولات تهیه‌شده از آن‌ها ممکن است اثرات مفید و مثبتی بر روی مغز داشته باشند، اما مصرف آن‌ها باید زیر نظر پزشک و تایید او باشد. فراموش نکنید که گیاهان دارویی هرگز نباید با داروهای مرسوم جایگزین شوند.

منبع: verywellmind.com

پیگیری سفارش
لیست مقایسه