فواید کرایوتراپی یا سرما درمانی

فواید کرایوتراپی یا سرما درمانی

فواید کرایوتراپی یا سرما درمانی

کرایوتراپی یا سرما درمانی نوعی درمان است که شامل قرار دادن بدن در محیطی بسیار سرد می شود و در واقع تکنیکی است که با استفاده از مایع یا سامانه ای بسیار سرد، سلول های غیر طبیعی پوست را نابود می کند. این سرما می تواند حاصل از نیتروژن یا آرگون مایع باشد.

 

چرا کرایوتراپی؟

با وجود اینکه برخی از فواید گفته شده در تحقیقات تایید نشده اند. گفته هایی وجود دارند که این تکنیک فواید بسیاری در بر دارد که شامل موارد زیر نیز می باشد:

 • کم شدن ورم مفاصل
 • کمک به کاهش درد ماهیچه ها
 • کمک به ترمیم جراحات، کبودی ها و ضربه ها
 • آرامش بخشی و کمک به بهبود احساس فرد
 • کمک به سوزش چربی و کاهش وزن
 • کاهش نشانه های بیماری هایی همچون ورم مفاصل، پوکی استخوان و رماتیسم مفاصل
 • کاهش نشانه های بیماری آسم
 • افزایش میل جنسی

فواید کرایو تراپی یا سرما درمانی

 1. کاهش درد و ترمیم آسیب دیدگی ها

شاید شما نیز با طرز کار کیسه های سرمازا و کاهش موقتی احساس درد با استفاده از آنها آشنا باشید. یکی از فواید استفاده از سرما درمانی، پیشگیری و درمان درد مفاصل پس از تمرین های سنگین و آسیب دیدن ماهیچه هاست.

 1. کاهش ورم و آسیب های بافتی

طبق تحقیقات انجام شده، نشانه هایی از فوایدی در سرما درمانی یافت شده که شامل کاهش ورم و برجستگی های ناشی از آسیب دیدن سلول های مفاصل میشوند. به طور کلی، در این تحقیق اشاره شده است که سرما درمانی با رساندن سرما به بدن موجب ترمیم و کاهش آسیب های مفاصل میشود و تداوم داشتن و تکرار آن، درد، مشکلات مفصلی و ورم ها را بیشتر کاهش میدهد.

 1. بهبود احساسات فرد

به گفته کسانی که این نوع از درمان را پیشنهاد میکنند، کاهش ناگهانی دمای محیط باعث ترشح اندورفین در خون میشود. اندورفین ماده ای است که ترشح آن در بدن باعث نشاط و شادی فرد خواهد شد. اندورفین همچنین پس از تمرینات و ورزش ها و در هنگام دوش های آب سرد نیز ترشح میشود و احساس خوبی به فرد میدهد.

 1. افزایش انرژی و خستگی کمتر

بسیاری از افرادی که این درمان را امتحان کرده اند، تاثیر سرما درمانی در افزایش انرژی را تایید میکنند. این امر بعلت ترشح اندورفین در بدن و کاهش ورم مفاصل و جریان یافتن بیشتر خون میباشد. بر اساس تحقیقات انجام شده، این درمان میتواند در طی چند روز، به بهبود روانی فرد پس از انجام کارها و تمرینات سنگین کمک کند. علاوه بر این قادر است درد مفاصل را تا 48 ساعت پس از هر جلسه کاهش دهد.

 1. کمک به پیشگیری از بیماری های متابولیک

در برخی از تحقیقات ذکر شده است که کرایوتراپی قادر به کاهش فشار های اکسیداتیو و ورم بدن میباشد و مقدار آنتی اکسیدان های بدن را افزایش می دهد. هم اکنون تحقیقاتی در زمینه تاثیر این روش در درمان بیماری های متابولیک مانند دیابت نوع دوم صورت گرفته است. رسیدن سرما به بدن، بعلت تاثیر مستقیم در التهاب رگ ها، تاثیرات تمرینات بدنی را شبیه سازی میکند. در تحقیقی در زمینه فشار های اکسیداتیو و آنتی اکسیدان ها در افراد کم تحرک، گفته شده که سرما درمانی تاثیر زیادی در افزایش آنتی اکسیدان های بدن این افراد داشته است.

آیا سرما درمانی می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

در دنیای مجازی افرادی وجود دارند که مدعی تاثیر این درمان بر کاهش وزن شده اند. با این حال تا کنون تحقیقی در این زمینه، این امر را اثبات نکرده است. یکی از تحقیقات انجام شده نشان داده است که سرما رسانی به بدن می تواند انرژی متابولیک را افزایش دهد، با این وجود انجام ورزش های ایروبیک به مدت 6 ماه به همراه سرما درمانی طی آزمایشی، تاثیری بر وزن بدن افراد مورد آزمایش نداشته است.

با این وجود، اگر این روش درمان به شما در بهبود حالات روحی و جسمی بدن کمک می کند، می تواند برای شما انگیزه کاهش وزن را نیز ایجاد کند.

منبع: draxe.com

پیگیری سفارش
لیست مقایسه