مزایای فلفل کاین

فلفل کاین

مزایای فلفل کاین

قدرت شفابخش فلفل کاین اغراق آمیز نیست. این عنصر طبیعی به بهبود زخم معده، رفع گاز معده، هضم بهتر غذا، درمان درد معده و اسهال کمک فراوانی می کند. علاوه بر آن برای سلامت قلب و رگ های خونی بسیار مفید است چرا که جریان گردش خون را بهبود می بخشد، از لخته شدن غیر عادی خون جلوگیری می کند و با پایین آوردن کلسترول خون، خطر ابتلا به بیماری ها و حمله های قلبی را کاهش می دهد. همچنین در رفع دندان درد، درمان دریا زدگی، اعتیاد به الکل، مالاریا و تب نیز موثر است.

این عنصر با ارزش مشکلات بلع را درمان می کند و استفاده موضعی آن به رفع مشکلات پوستی کمک می کند.

کاپسیکوم (capsicum) یکی از گونه های فلفل با میوه هایی حاوی یک ماده شیمیایی به نام کاپسایسین (Capsaicin) می باشد. کپسایسین از روزگار قدیم برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده بوده است و اکنون نیز به کارگیری آن همچنان رایج است. امروزه یافته ها حاکی از آن است که استعمال موضعی کرم کپسایسین بر روی پوست به کاهش درد منجر می شود و به انواع سر درد(از جمله میگرن)، استئوآرتریت و سایر بیماری های دردناک کمک بسزایی می کند.

  • کمک به هضم بهتر

یکی از فواید فلفل کاین کمک به تحریک غده بزاق است بنابراین با افزایش ترشح بزاق دهان و رفع خشکی آن علاوه بر داشتن نفس خوش بو، به عملکرد بهتر سیستم گوارش نیز کمک می کند.

  • کاهش درد میگرن

محققان بر این باورند که این ادویه قادر به تحریک پاسخ در بخش های دیگری از بدن است و هنگامی که دیگر بخش های بدن واکنش نشان دهند، توجه مغز به محلی دیگر جلب می شود و بر درد سر چندان متمرکز نمی شود. بنابراین به کاهش درد میگرن می انجامد.

  • جلوگیری از لخته شدن خون

لخته شدن خون موجب مسدود شدن رگ ها شده و کند شدن گردش خون را به دنبال دارد. فلفل کاین فعالیت های فیبرینولیتیکی را تشویق کرده و از بروز لخته های خونی جلوگیری می کند. همچنین با از بین بردن چربی موجود در شریان ها و رگ های خونی مانع از لخته شدن خون می شود. پس بدیهی است که در جلوگیری از حملات قلبی موثر می باشد.

  • کمک به سم زدایی بدن

فلفل کاین علاوه بر تحریک سیستم گردش خون به کاهش اسیدیته بدن نیز کمک می کند. فلفل کاین با باز کردن مویرگ ها و تنظیم قند خون، سیستم گردش خون را باز سازی می کند. همچنین به سیستم گوارش کمک می کند تا باکتری ها و مواد سمی را از بدن خارج کند. این ماده معجزه آسا همچنین با افزایش دمای بدن، موجب متابولیسم نیز می شود.

  • کاهش دردهای مفصلی و عصبی

همانطور که قبلا گفتیم استفاده موضعی از این عنصر معجزه آسا می تواند بسیار پر فایده باشد. فلفل کاین قادر است مقدار ماده p که یه ماده شیمیایی و مسئول حمل پیام های درد به مغز می باشد را کاهش دهد و با کاهش ماده p پیام های درد دیگر به مغز نمی رسند و شما دردی احساس نخواهید کرد.

  • کمک به کاهش وزن

مطالعات اخیر نشان می دهد مصرف فلفل کاین برای صبحانه، اشتها را کاهش می دهد بنابراین افراد در طول روز میزان غذای کمتری مصرف می کنند. این ادویه همچنان قادر است چربی اضافه را بسوزاند و متابولیک بدن را سرعت ببخشد. فلفل کاین به عنوان یک ادویه ضد التهابی علاوه بر کاهش وزن، به درمان تورم و التهاب، نفخ های ناشی از حساسیت، حساسیت های غذایی و عفونت ها نیز کمک می کند.

  • خواص ضد محرکی

از دیگر فواید این ادویه پر ارزش می توان به خواص ضد محرکی آن اشاره کرد که کمک چشمگیری به درمان زخم ها، ناراحتی های معده، سرفه و حتی اسهال می کند. این درحالی است که بسیاری از مردم معتقدند مصرف بیش از اندازه فلفل کاین به علت خاصیت تحریک کنندگی و افزایش ترشح اسید معده منجر به زخم معده می شود. در حقیقت به افراد مبتلا به زخم معده توصیه می شود فلفل کاین را مصرف نکنند و یا مصرف آن را به حداقل برسانند. با این حال تحقیقات انجام شده نشان می دهد چیلی یا ماده فعال در آن یعنی کپسایسین تحریک کننده نیست و نه تنها عامل ایجاد زخم معده نمی باشد بلکه با ترشح اسید معده و افزایش ترشحات مخاطی به بهبود معده کمک کرده و در پیشگیری از این بیماری موثر است.

منبع: draxe.com

پیگیری سفارش
لیست مقایسه