نوشیدنی های مناسب برای دیابتی ها

نوشیدنی های مناسب برای دیابتی ها

نوشیدنی های مناسب برای دیابتی ها

ابتلا به دیابت به این معناست که باید همواره نسبت به خورد و خوراک خود آگاهی داشته باشید. دانستن اینکه چقدر کربوهیدرات مصرف می‌کنید و اینکه این میزان چگونه بر روی قند خون‌تان اثر می‌گذارد بسیار حیاتی است. در این مقاله به بررسی بهترین نوشیدنی های مناسب برای دیابتی ها و همچنین نوشیدنی‌های مضر برای این افراد می‌پردازیم.

انجمن دیابت آمریکا (ADA) توصیه می‌کند که نوشیدنی‌های بدون کالری یا کم‌کالری میل کنید. اصلی‌ترین دلیل برای اینکار جلوگیری از افزایش شدیدِ قند خون است. انتخاب نوشیدنی‌های مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا از عوارض جانبی ناخوشایند دیابت دوری کرده، علائم آن را مدیریت و وزن سالم‌تان را حفظ کنید.

نوشیدنی های مناسب برای دیابتی ها

مصرف این نوشیدنی‌ها خطری ندارد:

 1. آب
 2. چای شیرین نشده
 3. قهوه شیرین نشده
 4. آبمیوه بدون شکر
 5. شیر کم‌چرب

برای یافتنِ نوشیدنی های مناسب برای دیابتی ها ، بهترین کار این است که به سراغ نوشیدنی‌های بدون کالری یا کم‌کالری بروید. اضافه کردن مقداری آبلیموی تازه به نوشیدنی نیز می‌تواند ایدۀ خوبی باشد. چه در خانه باشید یا در رستوران، این نوشیدنی‌ها می‌توانند گزینه‌هایی مطلوب برای شما باشند.

آب

وقتی صحبت از آبرسانی به بدن می‌شود، آب بهترین گزینه برای افراد دیابتی است، زیرا آب سطوح قند خون را افزایش نمی‌دهد. سطوح بالای قند خون می‌توانند باعث کمبود آب بدن شوند. نوشیدن آب کافی می‌تواند به بدن کمک کند تا گلوکز اضافه را از طریق ادرار دفع کند. زنان باید روزانه تقریبا ۸ لیوان آب و مردان باید حدود ۱۰ لیوان آب بنوشند.

اگر علاقه‌ای به آب معمولی ندارید، می‌توانید از این ترفندها استفاده کنید:

 • اضافه کردن برش‌های لیمو یا پرتقال به آب
 • اضافه کردن مقداری از گیاهان طعم‌دار نظیر نعناع، ریحان یا بادرنجبویه
 • له کردن مقداری رزبری تازه یا یخ‌زده و اضافه کردن آن به آب

چای

تحقیقات نشان می‌دهند که چای سبز اثری مثبت بر روی سلامتی عمومی دارد. این نوشیدنی می‌تواند فشارخون و سطوح کلسترول LDL را کاهش دهد.

برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که نوشیدن تا شش فنجان چای در روز می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد. با این حال، به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.

چه انتخاب‌تان چای سبز، سیاه یا چای گیاهی باشد، باید از شیرین‌کننده‌ها دوری کنید. برای تجربۀ یک طعم باطراوت، خودتان چای یخ تهیه کنید. اگر با کافئین مشکلی ندارید، چای سبز یاسمن نیز گزینۀ خوبی است.

قهوه

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شد نشان می‌دهد که نوشیدن قهوه ممکن است به کاهش خطر دیابت نوع ۲ کمک کند. محققین دریافته‌اند که سطح خطر این بیماری حتی در کسانی که دو تا سه فنجان قهوه در روز میل می‌کردند با کاهش روبه‌رو بوده است. این اثرگذاری مثبت در افرادی که چهار یا تعداد بیشتری فنجان قهوه در روز میل می‌کردند نیز مشاهده شده است.

این فواید هم قهوه بدون کافئین و هم قهوه حاوی کافئین را شامل می‌شود. اگر قهوه کافئین‌دار برایتان مشکلساز است، کافیست به سراغ قهوه بدون کافئین بروید.

همانند چای، مهم است که قهوه نیز شیرین نشده باشد. اضافه کردن شیر، خامه یا شکر به قهوه باعث می‌شود تا میزانِ کالری آن افزایش یافته و ممکن است سطوح قند خون را تحت تاثیر قرار دهد.

آبمیوه و آب سبزیجات

محصولی را انتخاب کنید که شکر نداشته و آب آن ۱۰۰ درصد طبیعی باشد. اگر یک برنامۀ غذایی مشخص را دنبال می‌کنید، حتما کالریِ آبمیوه‌ای که مصرف می‌کنید را حساب کنید. به طور متوسط، ۱۱۸ میلی‌لیتر آبمیوه حاوی ۱۵ گرم کربوهیدرات و حدود ۶۰ کالری است.

همچنین می‌توانید آب سبزیجات مصرف کنید. ترکیبی از آب سبزیجات برگدار، کرفس یا خیار را همراه با یک مشت توت را امتحان کنید.

شیر کم‌چرب

لبنیات حاوی مواد معدنی مفید هستند، اما به رژیم غذایی کربوهیدرات اضافه می‌کنند. همیشه محصولات لبنی شیرین نشده، کم‌چرب یا بدون چربی را تهیه کنید. باید مصرف شیر را به یک یا دو لیوان در روز محدود کنید. همچنین می‌توانید از محصولات غیرلبنی و بدون شکر نظیر شیر مغزها یا شیر نارگیل استفاده کنید. فراموش نکنید که شیر سویا و شیر برنج حاوی کربوهیدرات هستند.

بدترین نوشیدنی‌ها برای افراد دیابتی

حالا که با نوشیدنی های مناسب برای دیابتی ها آشنا شدید، وقت آن رسیده تا از نوشیدنی‌های مضر نیز مطلع شوید.

از مصرف این نوشیدنی‌های خودداری کنید:

 1. نوشابه معمولی
 2. نوشیدنی‌های انرژی‌زا
 3. نوشابه رژیمی
 4. آبمیوه‌های شیرین شده
 5. الکل

در هر زمان ممکن از مصرف نوشیدنی‌های حاوی شکر خودداری کنید. این نوشیدنی‌ها نه تنها سطوح قند خون را افزایش می‌دهند، بلکه می‌توانند بخش قابل توجهی از کالری مصرفی شما در روز را شامل شوند.

نوشابه معمولی

نوشابه در صدر لیست نوشیدنی‌های مضر برای افراد دیابتی قرار دارد. به طور متوسط، یک قوطی نوشابه حاوی ۴۰ گرم کربوهیدرات و ۱۵۰ کالری است. این نوشیدنیِ حاوی شکر همچنین با افزایش وزن و پوسیدگی دندان در ارتباط است. به جای نوشابه از آب طعم‌دار یا چای استفاده کنید.

نوشیدنی‌های انرژی‌زا

این نوشیدنی‌ها سرشار از کافئین و کربوهیدرات هستند. تحقیقات نشان داده‌اند که نوشیدنی‌های انرژی‌زا نه تنها قند خون را افزایش می‌دهند، بلکه ممکن است باعث مقاومت به انسولین شوند. این می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.

کافئین بیش از اندازه می‌تواند باعث عصبی شدن، افزایش فشارخون و بی‌خوابی شود. تمام این موارد می‌توانند بر روی سلامتی عمومی شما اثر بگذارند.

نوشابه رژیمی

شیرین‌کننده‌های مصنوعی – از جمله آنهایی که در نوشابه رژیمی یافت می‌شوند – می‌توانند اثرات منفی‌ای بر باکتری‌های روده داشته باشند. در نتیجه این می‌تواند به مقاومت به انسولین بی‌انجامد که خود ممکن است باعث بروز دیابت یا وخیم‌تر شدن آن گردد. یک مطالعه نشان می‌دهد که افزایش مصرف نوشابه رژیمی با افزایش خطر سندرم متابولیک ارتباط دارد. این سندرم به مجموعه‌ای از بیماری‌ها گفته می‌شود که عبارتند از:

 • فشارخون بالا
 • سطوح بالای کلسترول
 • سطوح بالای تری‌گلیسرید
 • افزایش وزن
 • سطوح بالای قند خون

نظر شما دربارۀ نوشیدنی های مناسب برای دیابتی ها چیست؟ نوشیدنی‌های مورد علاقۀ خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه