گزنه و سنگ کلیه

گزنه و سنگ کلیه

گزنه و سنگ کلیه

مصرف گزنه ممکن است فرد را مبتلا  به ناراحتی هایی گوارشی و معده بکند ولی قبل از شروع به مصرف هر نوعی از گزنه (دمنوش، عرق و یا جوشانده) این مورد را بخاطر داشته باشید که در مصرف این گیاه زیاده روی نکنید. در قدیم و طب سنتی از گزنه برای افزایش ادرار و خروج مایعات مضر از بدن استفاده می شده است. در این مطلب قصد داریم به خواص گزنه برای سنگ کلیه بپردازیم.

گزنه و سنگ کلیه

گزنه و سنگ کلیه

گزنه ترکیب فوق العادهای برای مقابله با بیماری‌های مختلف است. در واقع،‌ گزنه به‌ عنوان نوعی درمان طبیعی و موثر برای تسکین درد (در مواردی مانند آرتریت، دردهای عضلانی و نیش حشرات)، مقابله با التهاب (خصوصا برای نقرس و بیماری‌های پوستی)، تقویت سیستم ایمنی، مقابله با کم‌خونی، تسکین تب یونجه و پایین آوردن قند خون و فشار خون شناخته می‌شود.

با این‌حال، به نظر می‌رسد که سیستم کلیوی بدن، بیشترین فواید و مزیت‌ها را از گزنه می‌گیرد. توجه داشته باشید که گزنه سه خاصیت مهم دارد. ادرارآور، تصفیه‌کننده خون و سم‌زداینده طبیعی. بنابراین، این گیاه می‌تواند ناخالصی‌های مختلف مانند باکتری‌ها، رسوبات کلسیم و سنگ‌ کلیه‌، مثانه و دستگاه ادراری را خارج کند. به‌علاوه، مصرف گزنه به پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه کمک می‌کند و ناراحتی‌های ناشی از عفونت‌های دستگاه ادراری را هم کاهش می‌دهد. خارج کردن آب اضافی و جمع‌شده در اندام‌های انتهایی بدن (مانند صورت، پاها و دست‌ها)، برای بیماران کلیوی فوق‌العاده مفید است، چون بدن آنان به‌ طور طبیعی نمی‌تواند این عملکرد مهم را انجام بدهد. در کنار همه این فواید،‌ محققان می‌گویند که گزنه می‌تواند اثر مثبتی هم برای روده‌ها داشته باشد.

مضرات گزنه و موارد احتیاط

وقتی که یک ماده غذایی جدید را به بدن‌تان وارد می‌کنید، باید با مقدار بسیار کم شروع کنید و تحمل‌پذیری بدن خودتان را کاملا بسنجید. بعضی از افراد با مصرف گزنه به ناراحتی‌های گوارشی و خصوصا ناآرامی معده مبتلا می‌شوند. با این‌حال، اگر بدن‌تان بتواند گزنه را به‌خوبی تحمل کند، نوشیدن دو فنجان چای یا دم‌کرده گزنه در طول روز مانعی ندارد. زنان باردار نیز هرگز نباید چای گزنه یا محصولات حاوی این گیاه را مصرف کنند، چون این کار می‌تواند به زایمان زودرس یا حتی سقط جنین منجر شود. به‌علاوه، دقیقا مانند ترکیبات ادرارآور دیگر، در صورت استفاده از گزنه باید مایعات بیشتری در طول روز بنوشید تا مانع از کم‌آبی بدن و مشکلات ناشی از آن شوید. با توجه به این‌که گزنه، فشار خون را هم کاهش می‌دهد، در مصرف آن باید کاملا با احتیاط عمل کنید.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه